PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طراحي شهري استانبول تركيه - زاحا حديد

مسعود حبیبی
08-03-30, 01:09
طرح توسعه Kartal – Pendik

استانبول - ترکیه

http://i31.tinypic.com/14ipmh1.jpg

طرح کارتال پندیک اسم طرح توسعه قسمت حاشیه شمالی شهر استانبول است که زاحا حدید و همکارانش در مسابقه ای که برگذار شد موفق به کسب مقام نخست شدند. این طرح توسعه شامل مناطق تجاری . بلندمرتبه های مسکونی . ساختمانهای فرهنگی . موزه . تئاتر و مراکز تفریحی شامل بازیگاه و هتل می شود.
این طراح شامل چندین بزرگراه که به راههای ساحلی و شهرهای بزرگ ترکیه منتهی می شوند می شود و همچنین راهها به اتوبانهای اروپایی و آسیایی نیز به منظور ترانزیت کالا متصل هستند. همچنین خطوط مترو و قطار نیز در شهر پیش بینی شده اند. در کل می توان گفت ایده و کانسبت کلی این طرح از راههای موجود و احداثی گرفته شده است. اجراء این طرح با اتصال راههای استانبول به شهرهای همجوار شروع خواهد شد.
خطوط و نقاط پر و خالی این طرح از رههای و ساختمانهای موجود گرفته شده است که به صورت خطوط و حجمهای سهمی شکل که از خصوصیات کار معماران فولدینگ است نمایان می شود. این سهمی ها در قسمتی از پلان پر و خالی می شوند و در قسمت دیگر به بالا و پایین حرکت می کنند.
این حرکات در کل تشکیل شهرک جدیدی را می دهند که طراحی شهری. سیرکولاسیون و تراکم جمعیتی در آنها به خوبی و با عیده و نظر زاحا حدید طراحی شده اند.
این شهر جدید در مساحت ۵۵۵ هکتار و ۶ میلیون متر مربع طراحی شده است.

منبع: arcspace

http://i26.tinypic.com/21l5r7p.jpg
http://i32.tinypic.com/2qv5vtt.jpg
http://i31.tinypic.com/jayv10.jpg

zahra nassiri
08-03-30, 01:17
حیف که تعداد کمی از کارهای حدید اجرا میشه
چرا؟
خدا میدونه!:o

مسعود حبیبی
08-03-30, 01:22
حیف که تعداد کمی از کارهای حدید اجرا میشه
چرا؟
خدا میدونه!:o

به خاطر همين هم به كسايي مثل زاحا حديد مي گن معمار كاغذي!

پاسخ شماره3:
زاحا حديد - کافه دیزاین | باشگاه طراحان ایران

VFERB
08-04-30, 12:00
راستش به خاطر مشغله کاری که دارم فقط از مطالب جامع و کاملتون استفاده می کنم به غیر از تشکر کار دیگه ای نمی تو نم بکنم.:)

sevil
08-04-30, 13:13
دوستان عزیز به جای تشکر از اعتبار استفاده کنید.

مسعودسرقت ادبی نکن. اون کلمه ی منه که معمار کاغذ یه:d

مسعود حبیبی
08-04-30, 14:04
دوستان عزیز به جای تشکر از اعتبار استفاده کنید.

مسعودسرقت ادبی نکن. اون کلمه ی منه که معمار کاغذ یه:d

به خاطر همين هم به كسايي مثل زاحا حديد مي گن معمار كاغذي!

پاسخ شماره3:
http://www.cafedexign.com/showthread.php?t=1119

سرقت کدومه بابا، پاسخ شماره 3 رو که لینک دادم بخون، خوب به سوال تو جواب دادم دیگه :'(

مريم
08-04-30, 16:49
ببخشين تصاوير بالا با چيه؟تري دي مكس يا واقعيه...؟:confused1:

مسعود حبیبی
08-04-30, 17:40
ببخشين تصاوير بالا با چيه؟تري دي مكس يا واقعيه...؟:confused1:

طراحی های شهری که معمولا همون سال اجرا نمی شن، تو یه بازه زمانی 10 یا شاید هم بیشتر 30 یا 40 ساله برنامه ریزی می شه، اینا هم طرح واقعی نیستن.
اول با تری دی اجرا می شه و با ماکت به کارفرما (شهرداری) تهویل داده میشه.
البته به همراه محاسبات آماری و تاسیسات شهری و ...

مريم
08-04-30, 17:46
نه منظورم از واقعيه عكس از نمونه ساخته شده نبود...خود عكس رو گفتم كامپيوتري يا ماكت...و اگه ماكته با چي ساختن...خمير ماكت سازي...؟؟

مسعود حبیبی
08-04-30, 17:49
نه منظورم از واقعيه عكس از نمونه ساخته شده نبود...خود عكس رو گفتم كامپيوتري يا ماكت...و اگه ماكته با چي ساختن...خمير ماكت سازي...؟؟

ماکت که هست، ولی جنس ماکت رو نمی دونم.

sevil
08-04-30, 19:17

مریم جون این تابلوه ماکت نیست. شبیه کارای تری دی هم نیست. فک کنم یا با کاتیا زدن یا با ارچی کد. شایدم مخلوط ارچی کدو تری ولی ماکت نیست ;)

مريم
08-05-01, 05:49
ماکت که هست، ولی جنس ماکت رو نمی دونم.

مریم جون این تابلوه ماکت نیست. شبیه کارای تری دی هم نیست. فک کنم یا با کاتیا زدن یا با ارچی کد. شایدم مخلوط ارچی کدو تری ولی ماکت نیست ;)

تكليفم رو روشن كنين..اول با هم هماهنگ بشين ...لطفا;)

مریم دیزاین
10-06-20, 20:21
ببخشید من نفهمیدم! یعنی طرح یک شهر از حرکات یک سهمی ایده گرفته می شه؟ من رو باش که فکر می کردم مطالعات کاربری زمین و ترافیک و زمین شناسی و قیمت و زیست محیطی این جور چیزها لازمه!!!:blink: ممنون که من رو از اشتباه در آوردید:ok::whistling:

Unrated
10-06-20, 20:28
ببخشید من نفهمیدم! یعنی طرح یک شهر از حرکات یک سهمی ایده گرفته می شه؟ من رو باش که فکر می کردم مطالعات کاربری زمین و ترافیک و زمین شناسی و قیمت و زیست محیطی این جور چیزها لازمه!!!:blink: ممنون که من رو از اشتباه در آوردید:ok::whistling:
از کجای این متن چنین برداشتی کردید؟!

در کل می توان گفت ایده و کانسبت کلی این طرح از راههای موجود و احداثی گرفته شده است.
گفته شده بر اساس راههای موجود، این شهر فکر شده. اون قسمت که میگید اصلا ربطی به ایده پردازی نداره. داره میگه رفتار بعضی قسمت ها به این حالت سهمی هست.

خطوط و نقاط پر و خالی این طرح از رههای و ساختمانهای موجود گرفته شده است که به صورت خطوط و حجمهای سهمی شکل که از خصوصیات کار معماران فولدینگ است نمایان می شود. این سهمی ها در قسمتی از پلان پر و خالی می شوند و در قسمت دیگر به بالا و پایین حرکت می کنند.

--------------------------

این ماکت نیست. مسلمه که برنامه سه بعدی هست. اما خیلی برنامه ها میتونن اینجوری تولید کنن.

مریم دیزاین
10-06-22, 06:11
از کجای این متن چنین برداشتی کردید؟!

گفته شده بر اساس راههای موجود، این شهر فکر شده. اون قسمت که میگید اصلا ربطی به ایده پردازی نداره. داره میگه رفتار بعضی قسمت ها به این حالت سهمی هست.

--------------------------

این ماکت نیست. مسلمه که برنامه سه بعدی هست. اما خیلی برنامه ها میتونن اینجوری تولید کنن.
منظورم این بود که ببخشید، این تاپیک آن اندازه که می توانست مفید نیست! اصلا کاری به حرف من نداشته باشید. مگر قرار نبود این سایت جایی برای برانگیختن بحث طراح ها باشد (یا شاید من آن موقعی که با این سایت آشنا شدم اشتباها این جوری برداشت کردم!)؟ حالا برگردید به عقب و یک نگاهی به سوال ها و جواب ها بیندازید. ببینید چه چیزهایی گفته شده و چه پاسخ هایی در مقابل آن داده شده. آیا می توانید دلیلی برای من بیاورید که چیزی غیر از تصاویر سهمی های قشنگ زاها، مخاطب را جذب کرده باشد؟! منظورم این نیست که زاها حدید بی سواد است ها!!! هرچه باشد او در مسابقه ای برنده شده که داورانش خیلی بیشتر از من شهرساز بوده اند. اما فکر می کنم کار او غیر از ایده ی اولیه خیلی ابعاد دیگری هم داشته که در این تاپیک از قلم افتاده اند و من از فقدان آن ها می نالم. مثلا این که چه طوری این ایده ی اولیه با ساختارهای مطابقت داده شده و در آن ها حل شده اند. متاسفانه باز کردن این تاپیک و خواندن ان فقط به درد معلومات عمومی می خورد و دیگر هیچ! بنابراین از نویسندگان و طراحان عزیز و به خصوص پیشکسوتان ارجمند خواهشمندم در گذاشتن مطالب خود تامل بیشتری فرموده و از این راه کوچولوهایی مثل من را از اطلاعات ارزشمند خودشان بیشتر بهرمند سازند. متشکرم:)

mehraz23
10-06-23, 00:47
به نظرمن همون بهتر که طرح های زاها حدید اجرا نمیشن یا بهتره بگم به ندرت اجرا میشن

زاحا حدید شاید بتونه در محدوده ی معماری غیر واقع گرایانه و خیالی فکر کنه اما مقوله ی طراحی شهری چیزی نیست که بشه ایده های فضایی و فانتزی واسش در نظر گرفت

در ضمن معماری یک تک بنا مثل یه موزه یا...(نمونه هایی که در دبی از کارهای زاها حدید اجرا می شه...) چون مردم هر روز باهاش سرو کار ندارن می تونه جذاب باشه چون با اون چیزایی که توی تمام ساختمان ها وجود داره متفاوته و باعث میشه براشون یه تنوع ایجاد کنه...

اما طراحی شهری زاها حدید؟!؟؟!

یعنی شهری که شما شاید 70 سال از عمرتون (تمام عمر)رو توی اون سپری کنید...

به نظرم واسه شهرنیاز به یک فضای نرمال داریم...

به قول رابرت ونچوری عزیز،خانه ،خانه است....

حالا من هم از قول خودم اضافه می کنم شهر، شهر است...

مریم دیزاین
10-06-23, 23:29
به نظرمن همون بهتر که طرح های زاها حدید اجرا نمیشن یا بهتره بگم به ندرت اجرا میشن

زاحا حدید شاید بتونه در محدوده ی معماری غیر واقع گرایانه و خیالی فکر کنه اما مقوله ی طراحی شهری چیزی نیست که بشه ایده های فضایی و فانتزی واسش در نظر گرفت

در ضمن معماری یک تک بنا مثل یه موزه یا...(نمونه هایی که در دبی از کارهای زاها حدید اجرا می شه...) چون مردم هر روز باهاش سرو کار ندارن می تونه جذاب باشه چون با اون چیزایی که توی تمام ساختمان ها وجود داره متفاوته و باعث میشه براشون یه تنوع ایجاد کنه...

اما طراحی شهری زاها حدید؟!؟؟!

یعنی شهری که شما شاید 70 سال از عمرتون (تمام عمر)رو توی اون سپری کنید...

به نظرم واسه شهرنیاز به یک فضای نرمال داریم...

به قول رابرت ونچوری عزیز،خانه ،خانه است....

حالا من هم از قول خودم اضافه می کنم شهر، شهر است...

خوب راستش به نظر من این که اجرا نمی شه، خودش دلیل داره. خوب لابد قابل اجرا نیست گه اجرا نمی شه دیگه! طرح هرچی هم خوب باشه، باید از دل زمینه بلند شده باشه. حالا برفرض هم که اجرا شد، این طرح تا چند سال همین می مونه؟ همین شهر با ایده ی اولیه ی منحنی؟ چی می گفتند؟ که شهر یک موجود زنده است... و این دیگه خیلی کار معماریه که بخواهیم شهر و مثل یک تندیس بسازیم و انتظار داشته باشیم هیچ تغییری نکنه.

Unrated
10-06-24, 00:01
منظورم این بود که ببخشید، این تاپیک آن اندازه که می توانست مفید نیست! اصلا کاری به حرف من نداشته باشید. مگر قرار نبود این سایت جایی برای برانگیختن بحث طراح ها باشد (یا شاید من آن موقعی که با این سایت آشنا شدم اشتباها این جوری برداشت کردم!)؟ حالا برگردید به عقب و یک نگاهی به سوال ها و جواب ها بیندازید. ببینید چه چیزهایی گفته شده و چه پاسخ هایی در مقابل آن داده شده. آیا می توانید دلیلی برای من بیاورید که چیزی غیر از تصاویر سهمی های قشنگ زاها، مخاطب را جذب کرده باشد؟! منظورم این نیست که زاها حدید بی سواد است ها!!! هرچه باشد او در مسابقه ای برنده شده که داورانش خیلی بیشتر از من شهرساز بوده اند. اما فکر می کنم کار او غیر از ایده ی اولیه خیلی ابعاد دیگری هم داشته که در این تاپیک از قلم افتاده اند و من از فقدان آن ها می نالم. مثلا این که چه طوری این ایده ی اولیه با ساختارهای مطابقت داده شده و در آن ها حل شده اند. متاسفانه باز کردن این تاپیک و خواندن ان فقط به درد معلومات عمومی می خورد و دیگر هیچ! بنابراین از نویسندگان و طراحان عزیز و به خصوص پیشکسوتان ارجمند خواهشمندم در گذاشتن مطالب خود تامل بیشتری فرموده و از این راه کوچولوهایی مثل من را از اطلاعات ارزشمند خودشان بیشتر بهرمند سازند. متشکرم:)

نیازی به حمله و زیر سوال بردن زمین و زمون نیس.
خیلی ساده :
قرار نیست این تاپیک پرونده ی کامل روند ایده تا اجرای این کار رو داشته باشه! چیزی که مسلمه، اینه که هیچ کدوم از کارهایی که در کافه هست با پیشینه ی فکری طرااح منتشر نشده. شما نتیجه رو میبینید، اگر فکر میکنید در نتیجه چیز بدی هست اعلام کنید. اگر نه، جالب نیست که به سرف اینکه این تاپیک که بیشتر شبیه یه معرفی کوتاه هست رو مبنایی قرار بدید بر اینکه ایده پردازی غلط بوده، یا مطالب کافی نیست.
همین چیز یکه معلومات عمومی مینامین بخش زیادی از حجم اطلاعات معماری هست. یادم نمیاد برای تماشای گالری عکاسی رفته باشم، و عکاس یه کتاب زیر عکسش آویزون گرده باشه درباره ی فلسفه و تکنیک عکس.
برای انکه درباره ی چیزی اطلاعات کسب کنی، باید بفهمی اون چیز وجود داره. این تایپک این وظیفه رو به طرز انکار ناپذیری به بهترین نحو انجام میده

اگه شما خیلی اصرار دارید که ایشون شهر رو با ایده ی منحنی ساختن خب رو کنید مستنداتون رو.

ایده و کانسبت کلی این طرح از راههای موجود و احداثی گرفته شده است. اجراء این طرح با اتصال راههای استانبول به شهرهای همجوار شروع خواهد شد.
این رو سه باره بخونید.

مریم دیزاین
10-06-24, 06:33
نیازی به حمله و زیر سوال بردن زمین و زمون نیس.
خیلی ساده :
قرار نیست این تاپیک پرونده ی کامل روند ایده تا اجرای این کار رو داشته باشه! چیزی که مسلمه، اینه که هیچ کدوم از کارهایی که در کافه هست با پیشینه ی فکری طرااح منتشر نشده. شما نتیجه رو میبینید، اگر فکر میکنید در نتیجه چیز بدی هست اعلام کنید. اگر نه، جالب نیست که به سرف اینکه این تاپیک که بیشتر شبیه یه معرفی کوتاه هست رو مبنایی قرار بدید بر اینکه ایده پردازی غلط بوده، یا مطالب کافی نیست.
همین چیز یکه معلومات عمومی مینامین بخش زیادی از حجم اطلاعات معماری هست. یادم نمیاد برای تماشای گالری عکاسی رفته باشم، و عکاس یه کتاب زیر عکسش آویزون گرده باشه درباره ی فلسفه و تکنیک عکس.
برای انکه درباره ی چیزی اطلاعات کسب کنی، باید بفهمی اون چیز وجود داره. این تایپک این وظیفه رو به طرز انکار ناپذیری به بهترین نحو انجام میده

اگه شما خیلی اصرار دارید که ایشون شهر رو با ایده ی منحنی ساختن خب رو کنید مستنداتون رو.

این رو سه باره بخونید.
ببخشید که ناراحتتون کردم:glare:. من زمان و زمین رو زیر سوال نبردم. یادم هم نمیاد گفته باشم که کار زاحا حدید بد است. اتفاقا من تاکید کردم که زاحا حدید توی مسابقه ای برنده شده است که احتمالا داورانش خیلی از من شهرساز تر بوده اند!
حرفی که من زدم این بود: این تاپیک به اندازه ی کافی مفید نبوده و نتوانسته فرد را به سمت لازم هدایت کند. مستنداتم هم پاسخ های ارسالی است. خواهش می کنم نگاه کنید. نگاه کردید؟!
من هم قبول دارم که همه ی جنبه های روند طراحی تا اجرا رو نمی شه توی این بخش آورد. ولی تاکید من روی این بود که حالا که سایت به این خوبی آماده شده برای رد و بدل کردن ایده ها و نظرات، بهتره مفیدترین قسمتها گذاشته بشه برای بحث و تبادل نظر. البته می دونم که به خصوص توی طراحی شهری کار خیلی سختیه و به هنر و تسلط زیادی روی کار نیاز داره. اما شما می تونید، من باور دارم:victory::victory:
گفتید هیچ کدوم از کارها با فکر طراح گذااشته نشدند؟ پس تاپیک هایی که اعضا، کارهای خودشون رو می ذارند حساب نمی شند؟!:o
راستی یه چیزی، گفتید «همین چیز یکه معلومات عمومی مینامین بخش زیادی از حجم اطلاعات معماری هست»
لطفا به یاد داشته باشید که شهرسازی معماری نیست! نگاه معمارانه به شهر مال خیلی خیلی سال پیش بود. اتفاقا همین نگاه بود که خیلی از شهرها را از بین برد و رو به نابودی کشاند. معماری و شهرسازی خیلی با هم فرق دارند. با این که خیلی از ما لوکوربوزیه را خیلی معمار و خیلی شهرساز مینامیم، اما یادتان باشد پاتریک گدس پدر برنامه ریزی است.
توی شهرسازی، چه گرایش برنامه ریزی و چه گرایش طراحی شهری، و چه به خصوص خود شخص شهرسازی، خیلی بیشتر از خصوصیات کالبدی رو نگاه می کنند. خیلی چیزها باید مد نظر قرار گرفته بشه. بازهم تاکید می کنم. معماری و شهرسازی با هم مفاوتند و اگرچه هرکدوم برای خودشون محترم هستند، اما دو تا چیز محترم مرتبط متفاوت هستند. یکی از عمده تفاوت های معماری و شهرسازی، اینه که کار معمار را خیلی بیشتر از کار یک شهرساز می شه یک اثر نامید. شاید شهرسازی خیلی بیشتر از آن که طراحی یک شهر جدید یا بخش توسعه ی جدید آن باشد (و یا رشد، یادمان باشد که توسعه و رشد با هم متفاوتند.)، علم و هنر هدایت همان بخش های قبلی باشد. شهر یک فرایند خیلی خیلی پویاست و هر شهرسازی با طرحش تنها آن را تحت تاثیر می گذارد. طرح زاحا، اگرچه زیبا، اما شاید تنها شروعی برای این فرایند باشد (البته اگر اجرا شود) معلوم نیست ده یا بیست سال بعد طرح به همین شکل باقی بماند. این مردم، یعنی سازندگان واقعی هستند که آن را تعیین می کنند. اجازه ی طبقات، توسعه، کاربری و این جور چیزها مقوله های بسیار مهم و حساسی هستند که کمی تفاوت در آن ها می تواند صدها نفر را از عرش به فرش بکشاند (یا برعکس). بنابراین یک ایده ی طراحی در این مقیاس از حساسیت بالایی برخوردار است و باید از چیزهایی بسیار بالاتر از حرکت سهمی ها ایده گرفته شود. حرف من این است که اگرچه این ایده تمام چیزها نباشد، اما آیا اصولا دخیل کردن آن در تصمیمات به این مهمی تا چه حد درست است؟ باز هم می گویم: چیزهای خیلی خیلی مهمتری در اجرای یک طرح موثرند و شاید همین ها هم باشند که یک طرح را قابل اجرا یا غیر قابل اجرا می کنند.
موفق باشید:)

Unrated
10-06-24, 07:13
ببخشید که ناراحتتون کردم:glare:. من زمان و زمین رو زیر سوال نبردم. یادم هم نمیاد گفته باشم که کار زاحا حدید بد است. اتفاقا من تاکید کردم که زاحا حدید توی مسابقه ای برنده شده است که احتمالا داورانش خیلی از من شهرساز تر بوده اند!
حرفی که من زدم این بود: این تاپیک به اندازه ی کافی مفید نبوده و نتوانسته فرد را به سمت لازم هدایت کند. مستنداتم هم پاسخ های ارسالی است. خواهش می کنم نگاه کنید. نگاه کردید؟!
من هم قبول دارم که همه ی جنبه های روند طراحی تا اجرا رو نمی شه توی این بخش آورد. ولی تاکید من روی این بود که حالا که سایت به این خوبی آماده شده برای رد و بدل کردن ایده ها و نظرات، بهتره مفیدترین قسمتها گذاشته بشه برای بحث و تبادل نظر. البته می دونم که به خصوص توی طراحی شهری کار خیلی سختیه و به هنر و تسلط زیادی روی کار نیاز داره. اما شما می تونید، من باور دارم:victory::victory:
گفتید هیچ کدوم از کارها با فکر طراح گذااشته نشدند؟ پس تاپیک هایی که اعضا، کارهای خودشون رو می ذارند حساب نمی شند؟!:o
راستی یه چیزی، گفتید «همین چیز یکه معلومات عمومی مینامین بخش زیادی از حجم اطلاعات معماری هست»
لطفا به یاد داشته باشید که شهرسازی معماری نیست! نگاه معمارانه به شهر مال خیلی خیلی سال پیش بود. اتفاقا همین نگاه بود که خیلی از شهرها را از بین برد و رو به نابودی کشاند. معماری و شهرسازی خیلی با هم فرق دارند. با این که خیلی از ما لوکوربوزیه را خیلی معمار و خیلی شهرساز مینامیم، اما یادتان باشد پاتریک گدس پدر برنامه ریزی است.
توی شهرسازی، چه گرایش برنامه ریزی و چه گرایش طراحی شهری، و چه به خصوص خود شخص شهرسازی، خیلی بیشتر از خصوصیات کالبدی رو نگاه می کنند. خیلی چیزها باید مد نظر قرار گرفته بشه. بازهم تاکید می کنم. معماری و شهرسازی با هم مفاوتند و اگرچه هرکدوم برای خودشون محترم هستند، اما دو تا چیز محترم مرتبط متفاوت هستند. یکی از عمده تفاوت های معماری و شهرسازی، اینه که کار معمار را خیلی بیشتر از کار یک شهرساز می شه یک اثر نامید. شاید شهرسازی خیلی بیشتر از آن که طراحی یک شهر جدید یا بخش توسعه ی جدید آن باشد (و یا رشد، یادمان باشد که توسعه و رشد با هم متفاوتند.)، علم و هنر هدایت همان بخش های قبلی باشد. شهر یک فرایند خیلی خیلی پویاست و هر شهرسازی با طرحش تنها آن را تحت تاثیر می گذارد. طرح زاحا، اگرچه زیبا، اما شاید تنها شروعی برای این فرایند باشد (البته اگر اجرا شود) معلوم نیست ده یا بیست سال بعد طرح به همین شکل باقی بماند. این مردم، یعنی سازندگان واقعی هستند که آن را تعیین می کنند. اجازه ی طبقات، توسعه، کاربری و این جور چیزها مقوله های بسیار مهم و حساسی هستند که کمی تفاوت در آن ها می تواند صدها نفر را از عرش به فرش بکشاند (یا برعکس). بنابراین یک ایده ی طراحی در این مقیاس از حساسیت بالایی برخوردار است و باید از چیزهایی بسیار بالاتر از حرکت سهمی ها ایده گرفته شود. حرف من این است که اگرچه این ایده تمام چیزها نباشد، اما آیا اصولا دخیل کردن آن در تصمیمات به این مهمی تا چه حد درست است؟ باز هم می گویم: چیزهای خیلی خیلی مهمتری در اجرای یک طرح موثرند و شاید همین ها هم باشند که یک طرح را قابل اجرا یا غیر قابل اجرا می کنند.
موفق باشید:)

حرفی که من زدم این بود: این تاپیک به اندازه ی کافی مفید نبوده و نتوانسته فرد را به سمت لازم هدایت کند. مستنداتم هم پاسخ های ارسالی است. خواهش می کنم نگاه کنید. نگاه کردید؟!من هم قبول دارم که همه ی جنبه های روند طراحی تا اجرا رو نمی شه توی این بخش آورد. ولی تاکید من روی این بود که حالا که سایت به این خوبی آماده شده برای رد و بدل کردن ایده ها و نظرات، بهتره مفیدترین قسمتها گذاشته بشه برای بحث و تبادل نظر. البته می دونم که به خصوص توی طراحی شهری کار خیلی سختیه و به هنر و تسلط زیادی روی کار نیاز داره. اما شما می تونید، من باور دارم
فلسفه ی فورم این هست که اگر کسی ناقص حرفی میزنه، سعی بشه اصلاحش کنیم. وگرنه اگر قرار بود شخصی مطلب کاملی بزاره که دیگه انجمن تشکیل نمیشد.
شما اگر احساس میکنید توانایی حل مشکلاتی دوستان رو دارید، یالله! چی ازین بهتر؟
بهر حال اصولا روی چیزی بحث میشه که در باره ش نقص، شک و ابهام یا امکان بهبودی وجود داشته باشه.

گفتید هیچ کدوم از کارها با فکر طراح گذااشته نشدند؟ پس تاپیک هایی که اعضا، کارهای خودشون رو می ذارند حساب نمی شند؟!

یعنی اینکه اصولا هر شخصی که نمونه کار میزاره، کلیه روند رو از ایده اولیه تا انتهای کار توضیح بده! چیزی که مشخص هست، و در نهایت ارائه میشه هست که به عنوان نمونه کار اینجا میبینیم. اراده گزینش چیزهایی هست که بیننده باید ببینه. شاید مثالی باشه که بشه مته رو خشخاشش گذاشت، اما وقتی به یه شخص یه وسیله با تکنولوژی جدید معرفی میکنن، کاربردهاشو میگن، نه اینکه مثلا نحوه ی کاربرد نانوتکنولوژی رو توش شرح بدن. البته این آشنایی پیش زمینه برای آشنایی های بعدی شخص میشه اگه بخواد یاد بگیره.

خب من اون برداشتی که شما کردید رو نداشتم. با این حال بخشی که در معماری مثال زدنی هست همیشه مخصوص معماری نیست. معماری فقط یک هنر نیست. معمار جقیق باید به اصول مدیریت پروژه، تا مراحل اجرایی آشنایی ( اگر نه تخصص) داشته باشه.
-------------

حرفهای شما، بخشیش رو قبول دارم و بخشیش رو نه.
بخشیش که قبول ندارم اینه که شما معماری رو در طراحی بنا خلاصه میکنید. معماری بیشتر از هر چیز رشته ای پودمانی برای آفرینش و کنترل این آفرینش برای زندگی بهتر هست. معمار ممکنه به علل خاصی گرایش پیدا کنه به ساخت مثلا ساختمان، اما اصل قضیه اینه که توانایی های یادگیریش اونرو به این محدود نمیکنه که به آفرینش خاصی محدود باشه.
کم ندیدم معمارانی که در رشته های مدیریتی و تحقیقاتی مشغول به کار هستن.
اصولا برای اجرای هر پروژه ی معماری، باید تحقیقات انجام بشه. کی میگه که یک معمار نمیتونه روی عوامل فرهنگی،جغرافیایی، اقتصادی و ... مطالعه کنه و بر اساس اون پروژه ی طراحی شهر رو پیش ببره؟
این تصور در من بوجود اومده که شما فکر میکنید خانم حدید نشسته و چند خط کشیده و تنهایی بعدش از روش یه شهر درآورده. فکر میکنم این نهایت بی انصافیه . این کار با یه تیم انجام شده و این تیم مسلما نقشش کشیدن بقیه منحنی ها نبوده. بعد هم من هنوز متوجه نشدم شما از کجا میگید که ایده ش از چند تا منحنیه؟ چیزی که مسلمه چنین چیزی رو اعلام نکردن. فقط گفتن به راههای همجوار توجه شده که این خودش نشون دهنده ی این هست که کار تیم طراح، فقط طراحی نبوده.
چیزی که به عنوان منحنی معرفی شده، معلول هست، نه علت!
روند طراحی، مخصوصا در رشته هایی مثل معماری که با اجرا رابطه ی مستقیم دارن خیلی دقیقتر ازون هست که عده ای تصور میکنن. اگر بنا بر این باشه که معمار، شخصی هست که بنایی طراحی میکنه رو کاغذ برای کاربری خاص ، و میده دست مجری تا اجرا کنه، و تمام قابلیت اصلیش همینه، خب حذف شما درست میبود.
اما اگه چنین نباشه، که به نظر من نیست، معمار یکی از بهترین گزینه ها برای القاب به لقب شهر ساز، و حتی بهتر، طراح شهر هست.
البته باز هم تاکید میکنم چیزی که هیچ شکی در اون نیست، اینه که چنین پروژه هایی از پس شخص برنمیاد و باید توسط تیمی متخصص در امور مختلف، که طبق گفته ی من میتونه هدایتش رو یه معمار بر عهده داشته باشه اجرا بشه.
ممنون از شرکت در گفت و گو.
پ.ن : شخصا قبول ندارم که اجرای یه شهر نو، امکان اینکه کنترل بشه رو نداره. فکر میکنم با مطالعات درست در فاکتور های ثابتی علم جامعه شناسی ، اقتصاد، و فاکتور های متغیری مثل فرهنگ اون جامعه، و چنین چیزهایی، بشه تا میزانی زیادی طراحی و اجرای کنترل شد داشت. اما این قسمت اخیر رو چون با اطلاعات کمی میزنم جزو حرفهای بالام، به حساب نمیارم.

mehraz23
10-06-24, 10:09
خوب راستش به نظر من این که اجرا نمی شه، خودش دلیل داره. خوب لابد قابل اجرا نیست گه اجرا نمی شه دیگه! طرح هرچی هم خوب باشه، باید از دل زمینه بلند شده باشه. حالا برفرض هم که اجرا شد، این طرح تا چند سال همین می مونه؟ همین شهر با ایده ی اولیه ی منحنی؟ چی می گفتند؟ که شهر یک موجود زنده است... و این دیگه خیلی کار معماریه که بخواهیم شهر و مثل یک تندیس بسازیم و انتظار داشته باشیم هیچ تغییری نکنه.

با تکنولوژی ساختمان سازی الآن هرچیزی قابل اجراست مخصوصا اگر معمار زاها حدید باشه!
چون خود زاها حدید یه شرکت سازه ای مخصوص کنار دست خودش داره که اجرای هر کدوم از طرحاشو واسش تامین می کنه...
این که طرحاش اجرا نمیشه فکر کنم باید به این دلیل باشه که رویکرد طراحی های زاها حدید رویکرد پایداری نیست و الان همه جای دنیا رویکرد اصلی معماری پایداری یا به قول شما از دل زمینه بلند شدنه....:)
زاها حدید خیلی فرمال فکر می کنه....:2mad: