PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمای شیوه های مختلف چاپsialkgraph
09-09-13, 12:07
توی این تاپیک قصد دارم توضیحاتی راجع به چاپ و انواع آن بدم، البته به صورت مختصر و مفید. منبع هم کتاب "طراحان گرافیک، کانونهای تبلیغاتی و..." "بهرام عفراوی" هستش. کتاب خوبی هست من خوندم. برای همین گفتم مطالب این کتاب رو هر چند روز یکبار توی این تاپیک بزارم تا بقیه دوستان هم از این کتاب استفاده ببرند.چاپ افست Offset Print
چاپ افست یکی از پر رونق ترین و فراوان ترین چاپهاست. شاید یکی از دلایل آن چاپ روی کاغذ با کیفیت بسیار عالی و در تیراژهای نسبتاً پایین است. البته در چاپ سیلک اسکرین تیراژهای پایینتر از چاپ افست، معمول و متداول تر است و حتی از نظر صرفه اقتصادی هم مناسبتر، اکا اگر جنبه کیفیت چاپ را نیز در نظر داشته باشیم، چاپ افست مناسبترین است. گاهی چاپ افست را به دلیل عدم برجستگی یا فرورفتگی در رابط چاپ (زینک) چاپ مسطح نیز مینامند.

مراحل انجام
طراحی نخستین مرحله شروع به کار در هر پروژه ای است و بعد از آن نوبت به کامپیوتر و اجرا در آن میرسد. معمولا اجرای کار با بکارگیری نرم افزارهای مختلف برداری و بیت مپ کار را به اتمام میرساند. از این مرحله به بعد کار به لیتوگرافی سپرده میشود.
در این مرحله از فایل مربوطه توسط دستگاه ایمیج ستر Image setter خروجی گرفته میشود. یعنی در کارهای چهار رنگ چهار فیلم که نشان دهنده رنگهای سایان (آبی فیروزه ای) ماژنتا (قرمز ارغوانی) زرد و مشکی میباشد به دست می آید (CMYK) {دستگاه ایمیج ستر شبیه به چاپگر است با این تفاوت که تغذیه آن به جای کاغذ فیلم است}


http://www.viprofix.com/newimages/products/imagesetters/BasysPrint_imagesetters_4page/BasysPrint_UV-Setter_57.jpg
دستگاه ایمیج ستر

فیلمهای هر رنگ بطور مجزا در دستگاهی به نام قید کپی قرار میگیرد و پس از عمل نوردهی نقش فیلم بر روی زینک می افتد و به دنبال آن ظهور زینک انجام میشود و بدین ترتیب از چهار رنگ CMYK چهار زینک CMYK تهیه میشود. در سیستمهای پیشرفته تر کپی زینک حذف شده است و با بکارگیری دستگاهی به نام پلیت ستر Plate setter از فایل طرح مورد نظر، مستقیما زینک یا پلیت تهیه میشود. یعنی از چهار رنگ CMYK چهار پلیت CMYK بدست می آید.


http://www.printmark.com.hk/1/hh.JPG
دستگاه قید کپی

http://www.c2digital.co.za/images/Plate%20setter2.jpg
پلیت ستر

http://eecue.com/img/images_pic-medium-22348-plate_setter.jpg
یک نمونه پلیت که از دستگاه خارج میشود

گاهی اوقات زینکها را به زینک سوزانی میفرستند تا با سوزاندن زینکها تیراژ آن بالا رود. اما این کار بسیار به ندرت پیش می آید. زینکها به طور معمول تا تیراژ 50000 عدد را به خوبی چاپ میکنند یعنی 50000 ورق چاپ شده از چهار رنگ (در چاپ چهار رنگ) بدست می آید. بنابراین زینکها از لیتوگرافی به چاپخانه می آید. در این مرحله در کارهای چهار رنگ CMYK که روی ماشین چهار رنگ چاپ میشوند، زینکها هر رنگ در برج مربوطه نصب میشود، و در هر برج مرکب مورد نظر ریخته میشود. کاغذ از یک طرف وارد ماشین چاپ شده و پس از عبور از هر برج نقشهای مربوط به رنگ آن برج را با همان رنگ به خود میگیرد. ماشین چاپ به طور کلی از غلطکهای متعدد تشکیل شده که مرکب را یکنواخت کرده و نهایتا به زینک میرساند. زینک ابتدا به وسیله غلطکی مرطوب میشود و در واقع آن قسمتهایی که نقش ندارند مرطوب شده و قسمتهای نقشدار رطوبت نمیگیرد. مرکب توسط غلطک دیگری بر روی زینک مالیده میشود و چون مرکب چرب است روی قسمتهای مرطوب که نقش ندارد نمینشیند. به دنبال آن نقش از زینک به روی لاستیک چاپ می افتد و بعد از آن به روی کاغذ منتقل میشود. همین مراحل در بقیه برجها نیز اتفاق می افتد تا اینکه کار چاپ شده چهار رنگ در انتها روی هم جمع میشود.


http://www.mt-solution.com.my/images/print2.jpg
ماشین چاپ چهار رنگ

http://www.macprint.co.nz/images/offset_press.jpg
ماشین چاپ هشت رنگ

http://www.idea-tec.com/pdfs/printing_equipments/Genius52UV/product%20photo04-genius52uv.jpg
http://www.invitesite.com/assets/008_fred_print_071010.jpg
غلطکهایی که وظیفه یکنواخت کردن رنگ را بر عهده دارند

sialkgraph
09-09-22, 12:54
بخش دوم

ملاحظات طراحی در چاپ افست
هرچند بسیاری از دست اندرکاران چاپهای دیگر همچون فلکسو معتقدند که چاپ افست بسیار خطاپوش است، اما نکات ریز و دقتهای لازم در این چاپ نیز از دید متخصصان دور نمیماند. کنترلهای حروف، برداری بودن خطوط ریز بخصوص نوشته ها، کنترل رنگها و درصدهای آنها، اسکن تصاویر به شکل مطلوب، فرم بندی مناسب بطوریکه چاپ مقرون به صرفه تر باشد، همه از مباحث مفصلی است که طراحان گرافیک بایستی رعایت نمایند. کنترلهای مختلف در مراحل گوناگون از طراحی (که ممکن است مشکلات متعددی ایجاد کند) تا فیلم و زینک و... و بالاخره مرحله چاپ، باعث ارائه کاری نفیس و مطلوب خواهد شد هرچند که ممکن است از نظر عوام، کار نهایی ایراددار، مطلوب به نظر آید، اما نکته اینجاست که در صورت رفع مشکلات و ایرادهای کار، آنها متوجه میشوند که چاپ نهایی در مقایسه با حالت اول بهتر میباشد.
در اینجا چند نکته بارز و مشخص که مشکلاتی ایجاد میکنند بیان میشود. آنچه قرار است اجرا شود ابتدا طراحی دستی شده و سپس در کامپیوتر اجرا میشود. اسکن کار خود را به اندازه مورد نظر و با دقت لازم تهیه کنید بطوریکه نه با DPI پایین کیفیت نامطلوب ایجاد میکند و نا با DPI بالا که بی جهت حجم فایل را افزایش میدهد. کار نهایی را به شکل برداری و در نرم افزارهای برداری انجام دهید. در انتخاب رنگ، بخصوص برای حروف ریز دقت نمایید و حتما قبل از خروجی گرفتن (تهیه فیلم) درصد رنگ آنها را کنترل کنید. در هر مرحله از کار با کننده آن مشورت کنید. مثلا هنگام تهیه سند جعبه یک محصول که بعد از چاپ، مراحلی چون UV و لترپرس خواهد داشت، کنترل فضای لازم برای لب پنجه چاپ، برش و خط تای ماشین لترپرس و ... بسیار ضروری است.

شرح خاص
ماشینهای چاپ افست، همچون انواع دیگر چاپ دارای تنوع در ابعاد و اندازه زینک و... هستند. بنابراین قبل از تهیه سند و خروجی گرفتن بایستی چاپخانه مورد نظر خود را انتخاب کنید و از ابعاد و نوع ماشین چاپ آن آگاهی یابید. این نکته ای است که معمولا لیتوگرافیها مد نظر دارند. در انتخاب نوع کاغذ و مقوا نیز دقت شود. گاهی انتخاب مقوای ارزان قیمت یا حتی گران اما نامناسب ممکن است مشکلاتی ایجاد نماید از جمله شکسته شدن محلهای تا در جعبه های مختلف. همچنین راه و بی راه مقوا بایستی هنگام خرید مد نظر باشد این مسئله با بالا رفتن گرم مقوا مسئله سازتر خواهد بود(کاغذ و مقوا دارای راه است که به صورت LG و SG روی لیبل بسته بندی آنها ذکر شده است. بطور کلی مقوای انتخابی شما بایستی به گونه ای انتخاب شود که بعد از برش به اندازه مورد نظر، به راحتی دور سیلندر چاپ لول شود. در مباحث بعدی بیشتر در این زمینه توضیح میدهیم). با شناخت نسبی ماشینهای چاپ و مراحل تکمیلی میتوانید مناسبترین و مقرون به صرفه ترین پروژه چاپی را انجام دهید.

مواد قابل چاپ:
الف) افست آب و الکل: کاغذ – مقوا – کاغذ پشت چسبدار – PVC
ب) افست خشک: کاغذ – مقوا – روی CD – فلز به شکل ورق
ج) افست رول: کاغذ و مقوای رول

کالاهای چاپ شده با این روش:
کارت ویزیت – بروشور – کاتالوگ – جلد کتاب – کارتهای تبریک – جعبه های مختلف – کتاب – روزنامه – مجله – اوراق بهادار – لیبیل محصولات و ...

مدلهای دیگر:
ماشین چاپ افست تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ، 5 رنگ، 6 رنگ، 8 رنگ و 12 رنگ در ابعاد مختلف از 50 * 35 تا 140 * 100
ماشین چاپ افست دو رنگ پشت و رو زن
ماشین چاپ افست خوابیده و ایستاده
ماشین چاپ افست رول
ماشین چاپ افست ورقی
ماشین چاپ افست خشک
ماشین چاپ افست آب الکل
ماشین چاپ افست DI (Direct Image)

* حداقل تیراژ: 1000 عدد.

چاپ افست خشك
چاپ افست خشك همانگونه كه از نامش پيداست،سيستمي از چاپ است كه درآن خبري از آب نيست.بر خلاف سيستم چاپ افست معمولي (Wet offset) كه در پروسه انتقال مركب، آب نقش مهمي ايفا ميكند، در سيستم افست خشك آب وجود ندارد.
در سيستم افست معمولي، مركب در مناطقي از پليت كه آغشته به آب است نمي نشيند اما در ساير مناطق كه تصوير وجود دارد، مركب جذب سطح پليت مي شود. در اين سيستم به خاطر وجود آب و خاصيت ويژه آن در كنار مركب، تصوير از شفافيت و درخشندگي افست خشك برخوردار نيست.
در سيستم افست خشك جنس پليت و مركب با افست معمولي متفاوت است. به اين معني كه در پليت هاي افست معمولي لايه ژلاتيني بر روي صفه آلومينيومي پليت وجود دارد كه بعد از انجام عمل ترام گذاري بر روي پليت ثابت مي شود و مناطقي كه ترام گذاري نشده اند در تماس با داروهاي شيمياي ظهور پليت شسته مي شوند.اين لايه باقيمانده بر روي سطح پليت جاذب مركب مي باشد كه انتقال مركب به سطح لاستيك چاپ را سبب مي شود. در سيستم افست خشك پليت شامل لايه هاي زير است:

1) يه آلومينيومي زيرين كه بدنه و قسمت اصلي پليت را تشكيل مي دهد.
2) لايه پليمري جاذب مركب (مركب دوست)
3) لايه پليمري حساس به گرما
4) لايه سيليكوني دافع مركب (مركب گريز)

نحوه عملكرد پليت هاي افست خشك بدين ترتيب است كه پس از اينكه پليت در معرض تابش ليزر قرار گرفت، لايه پليمري حساس به گرما بخار شده و از سطح پليت حذف ميگردد.
پس از اين، پليت هاي مزبور بنا به نوع آن مسير هاي متفافتي را طي مي كنند.
در پليت هاي بي نياز از ظهور مانند پليت هاي افست DI، پس از تابش ليزر (كه در داخل ماشين چاپ انجام مي شود) جسمي دوران شبيه به پاك كن بنام(Friction roller) بر روي سطح زينك حركت كرده و سيليكون را در قسمت هايي كه لايه 3 برداشته شده است و هيچ اتصالي به ساير نواحي ندارد، از سطح زينگ بر مي دارد. همين عمل در پليت هاي نيازمند به دارو به وسيله داروهاي شيميايي انجام مي پذيرد.
در جرياد پروسه چاپ، به خاطر مركب گريز بودن لايه سيليكون، مركب فقط جذب مناطقي از سطح پليت مي شود كه فاقد سيليكون است. پس از آن مركب به وسيله لاستيك چاپ به سطح كاغذ منتقل مي گردد.
بدين ترتيب ميتوان گفت خشك، چاپ غير مستقيمي است كه بر اساس عملكرد مركب روي سطحي كه شامل مناطق مركب دوست و مركب گريز است، بوجود مي آيد. بدين گونه، به طور غير مستقيم و از طريق لاستيك چاپ، مركب به كاغذ منطقل شده و تصوير را مي سازد.
اين مناطق مركب دوست همان مناطق چاپ پذير هستند و حدود 2 ميكرون پايين تر از مناطق ايميج نشده (پوشيده از يك لايه سيليكون) قرار دارند. البطه اين سيستم نبايد با سيستم چاپ گود يا گراور(gravure) اشتباه شود زيرا در اين سيستم بر خلاف سيستم گراور، مركب ها غلظت بيشتري دارند و نوع انتقال مركب و نوع ترام ها در اين گونه متفاوت است. در چاپ گود مركب پذيري فرم چاپ بر اساس گودي مناطق چاپ پذير نسبت به سطح سيلندر صورت مي گيرد، در حالي كه در سيستم افست خشك، خاصيت شيميايي مواد سطح پليت باعث مركب گيري يا دفع مركب مي شود.


http://iranprint.persiangig.com/image/offset%20khoshk/nemone%20plate%20Toray.jpg
نمونه پليت Toray افست خشك

http://iranprint.persiangig.com/image/offset%20khoshk/Collotype.jpg
كولر تايپ (Collotype)

http://iranprint.persiangig.com/image/offset%20khoshk/taviz%20zing%20web.jpg
سيستم تعويض زينگ ماشين افست خشك web

http://iranprint.com/FA/Images/Archive/966_ofset-khoshk2.jpg

sialkgraph
09-10-10, 14:09
چاپ هلیوگراور (روتوگراور)
Heliogravure Print(Rotogravure)

هلیوگراور یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هر چند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر چاپ مثل افست و فلکسو میباشد، اما برای چاپ ایده آل به شکل رول بر روی BOPP و موادی از این قبیل، بهترین انتخاب محسوب میشود. بخصوص اینکه مصرف لفافهایی از این نوع برای کارخانجات تولیدی همیشگی و با تیراژ بالا باشد. دلیل آن هم این است که با سیلندر تهیه شده، و میتوان در تیراژ میلیونی چاپ کرد در حالی که در روش افست برای تیراژهای بالا بایستی زینکهای مجدد تهیه کرد.

مراحل انجام:

در این شیوه چاپ، پس از مراحل طراحی به مرحله ساخت سیلندر میرسیم که نقوش و تصاویر را به لفاف منتقل میکند. امروزه سیلندرهای چاپ هلیو به دو روش الکترومکانیکی و روش لیزری تهیه میشود. در هر دو روش، طرح و نقوش بر روی سیلندر که معمولا از فلزی سخت، با لایه ای پوشیده از مس میباشد، حک میشود. توجه کنید که ترامهای چاپ هلیو که به شکل حفره هایی در سطح سیلندر ایجاد میشود، برخلاف چاپ افست که ترامها اندازه های مختلفی میگیرند، یک اندازه هستند. شکل ترام در روی سیلندرهای هلیو اغلب به شکل آجری یا لانه زنبوری است. در اینجا نیز برای هر رنگ چاپ یک سیلندر مجزا تهیه میشود. ماشین چاپ هلیو همانند ماشین فلکسو از بخش رول بازکن – چاپ – خشک کنها و رول جمع کن تشکیل شده است. در چاپ افست اندازه ترام در نقاط پررنگ بزرگتر و در نقاط کم رنگ کوچکتر است، در حالی که ترام در چاپ هلیو بر روی سیلندر یک اندازه است. اما درصدهای بالاتر بر روی سیلندر، حفره هایی گودتر نسبت به درصدهای پایینتر ترام دارند. در قسمت چاپ، مخزن مرکب، سیلندر حکاکی شده، تیغه داکتر بلید و سیلندر چاپ یا سیلندر فشار را داریم. لفاف رول در مسیر حرکت بطرف قسمت چاپ می آید. بخشی از سیلندر حکاکی شده، درون مخزن مرکب قرار دارد، با حرکت سیلندر، مرکب اضافه توسط تیغه داکتر بلید از روی سطح آن برداشته میشود و در ادامه لفاف که بر بستر سیلندر چاپ یا سیلندر فشار حرکت میکند با سیلندر حکاکی شده که اکنون در حفره های آن ( ترامها) مرکب قرار گرفته است تماس یافته و نقش بر روی آن ثبت میشود. سپس لفاف که اکنون یک رنگ بر روی آن چاپ شده است از درون خشک کن حرکت کرده و به برج رنگ دیگر میرود و در آنجا نیز مراحل فوق تکرار میشود.


http://www.ctitech.com/images/gravure.gif
نمای نزدیک سیلندر، تیغه، مخزن مرکب و...

http://www.schur.com/upload/billeder/880_65_Gravure_a.jpg
یک نمونه سیلندر تهیه شده

http://www.eforosh.com/pics/30943_1242630606.jpg

http://naghshinehchap.com/fr/images/rotograver82s.jpg

http://img.alibaba.com/photo/11443755/Rotogravure_Press_Rotomec_8_Colors_820_Mm.jpg
نمونه دستگاه چاپ هلیو

http://www.dcm.fr/tl_files/client/machines/DCM%20USIMECA/DCM_rotogravure_printing.jpg
نمونه کارهای چاپ شده

http://www.suegravo.com/images/3.JPG
حکاکی روی سیلندر توسط لیزر

مواد قابل چاپ:

انواع کاغذ و مقوا، فیلمهای پلاستیکی (سلفون، پلی پروپیلن، نایلون، پلی استر، پی وی دی سی، پلی اتیلن، ونیل و ...)، فویل (متالایز)، پارچه

اشکال قابل چاپ:

به شکل رول

کالاهای چاپ شده با این روش:

لفاف فیلمی(سبزیجات، دستمال کاغذی)، چتر، پرده حمام، کیسه های دستی تبلیغاتی، لفاف پوشک بچه، حوله های کاغذی، دستمال توالت، لفافهای شرینک، لفافهای بسته بندی پفک نمکی، چیپس، صابون و ...

نکات قابل توجه:

1) مراحل تکمیلی: پوشش UV و ...، لمینیت، برش در ابعاد مورد درخواست، ساخت کیف دستی و ...
2) در زمان استفاده از سیستم لیزری، تهیه فیلم نگاتیو حذف میشود و از فایل اصلی سیلندر حکاکی شده تهیه میگردد.
3) چاپ بر روی موادی مقاوم که پوششی مناسب برای بسته بندی محسوب میشوند، یکی از ویژگیهای این شیوه است.
4) حداقل تیراژ: 4 تن
5) امکان چاپ نوع نقش: خطی و تنپلات و ترام و عکس و ترکیبی CMYK
6) هزینه تهیه کلیشه کمی بیش از فیلم و زینک در چاپ افست است اما چون تیراژ چاپ در سیستمهای چاپ رول بالاست، هزینه هر لفاف پایینتر از چاپ افست خواهد بود.

ساخت سیلندر روتوگراور با استفاده از پرتو لیزر

روش حکاکی با لیزر در حالت عادی، توانایی تنظیم انرژی حاصل از ضربه را دارد و با توجه به ریزنگاری انتخابی، ابعاد پرتو، از پیش تعریف شده می‌باشند و از این رو، ابعاد حفره نتیجه مستقیم شکل مشخصی از پرتو در نقطه تمرکز آن می‌باشد.


● لیزر مستقیم در چاپ رتوگراور
امروزه، استفاده از روش لیزر مستقیم(۱ (DLS) ( برای ساخت سیلندر رتوگراور به سرعت در حال گسترش است.
در این فرآیند با آبکاری لایه‌های روی و کرم، دوام و ساختار مناسب برای چاپ گراور حاصل گردیده و با استفاده از شیوه جدید پردازش تصویر(۲ SHC (، شکل هندسی حفره‌ها و در نتیجه ترام حاصل از آن‌ها، کاملاً بهینه گردیده است. کنترل فعال و مداوم متغیرهای پرتو لیزر، توانایی ایجاد حفره‌هایی با سطح و عمق کاملاً مستقل را فراهم کرده‌اند.
فرآیند آبکاری الکترو شیمیایی با فلزات روی و کرم نیز، پیشرفت نموده است. با استفاده از نوع جدید کاتالیزور و الکترولیت عادی، سطح روی با لایه‌ای از کرم پوشش داده می‌شود. این ساختار روی - کرم قابل مقایسه با لایه مس - کرم در سیلندرهای معمول می‌باشد.

● روش لیزر مستقیم، بدون تماس‌
در این روش که اجزای اصلی ابزار آن در تصویر یک نمایش داده شده است، اطلاعات تصویر از طریق انرژی حرارتی حاصل از ضربه پرتو لیزر، مستقیماً به لایه روی منتقل می‌شود.
ضربان پرتو لیزر با سرعتی تا هفتاد هزار بار در ثانیه، باعث تبخیر نقطه‌ای فلز روی و ایجاد حفره می‌گردد.
برای دقت عمل و استمرار آن، مواد زاید عملیات، توسط گردش هوای پیش‌بینی شده‌ از محیط کار به ***** غبارزدایی، منتقل می‌گردند.
با استفاده از روش سیلندرسازی لیزری بدون تماس احتمال هر گونه خوردگی ابزار از بین رفته و امکان تکرارپذیری بی‌نقص افزایش می‌یابد.
آماده‌سازی و پردازش داده‌ها - روش لیزر مستقیم در گستره وسیعی از محیط‌های اطلاعاتی قابل اجرا بوده و با انواع فرمت‌ها مانند،PS، PDF یا TIFF سازگار می‌باشد.
پردازش نهایی جهت حکاکی، پس از مرحله تفکیک رنگ انجام می‌پذیرد و برای کسب نتیجه بهتر از انتقال بی‌واسطه، تمامی داده‌ها باید به صورت دیجیتال قابل حصول باشند. حکاکی حفره‌های گرد در مرحله ترام‌گذاری، امکان استفاده از زوایای متنوع‌ را مقدور می‌سازد و از تطابق فاصله ردیف‌های مجاور، زوایا مشخص می‌گردند.
مجموعه‌ای از عدسی‌های قابل تنظیم، دستیابی به ریزنگاری (رزولوشن) مابین ۷۰ تا ۴۰۰ خط بر سانتی‌متر را میسر می‌سازد. (۱۷۸ تا ۱۰۱۶ خط بر اینچ).
شکل دادن به حفره‌های- SHC ابعاد پرتو لیزر و انرژی حاصل از آن، شکل هندسی حفره‌ها را تعریف می‌نمایند.
روش حکاکی با لیزر در حالت عادی، توانایی تنظیم انرژی حاصل از ضربه را دارد و با توجه به ریزنگاری انتخابی، ابعاد پرتو، از پیش تعریف شده می‌باشند و از این رو، ابعاد حفره نتیجه مستقیم شکل مشخصی از پرتو در نقطه تمرکز آن می‌باشد.
روش‌های پیشرفته‌تر استفاده از حفره‌های SHC ، توانایی تنظیم هر دو عامل تأثیرگذار پرتو لیزر، یعنی ابعاد و انرژی را دارا می‌باشند. این تکامل بدین معناست که می‌توان در ایجاد یک حفره، میزان عمق و سطح آن را آزادانه کنترل نمود. بدین ترتیب عملاً یک بعد دیگر قابل استفاده در فضای چاپ به وجود می‌آید و ما می‌توانیم انواع مختلفی از درصدهای ثابت پوشش سطحی داشته باشیم.
به عنوان مثال برای ترام پنجاه درصد با ضخامت‌های مخلتف پوشش مرکب و با شفافیت‌های مختلف مرکب (Trancparency) مفاهیم جدیدی تعریف می‌گردند.
با توجه به سرعت بسیار بالای این روش، بهینه‌سازی انتقال مرکب برای هر میزان تونالیته می‌تواند جداگانه انجام گیرد.
چاپخانه رتوگراور انتشاراتی با استفاده از حفره‌های SHC می‌تواند مقدار حکاکی سیلندرها را از ۷۰ تا ۹۰ خط بر سانتی‌متر اختیار کند.
ابعاد حفره‌ها نیز با توجه به مقیاس تونالیته، می‌تواند از عمق تنها چند میکرون و عرض ۲۵ میکرون در نواحی روشن تا حداکثر عمق ۳۵ و عرض ۱۴۰ میکرون در نواحی کاملاً متراکم متغیر باشند.
چرخه ساخت سیلندر با روش لیزر مستقیم - لایه روی، حامل اطلاعات تصویر و ماده پایه در فرآیند سیستم لیزر مستقیم می‌باشد.
لایه نازکی از فلز روی با استفاده از آبکاری بر روی سیلندر پوشیده از مس قرار می‌گیرد. اقتصادی‌ترین شکل این عمل، تشکیل نازک‌ترین پوشش از روی، با ضخامت تنها ۵۵ میکرون یعنی تنها ۱۵ میکرون، بیش از حداکثر عمق حفره‌ها می‌باشد.
سیلندر پوشش داده شده با روی در حین حکاکی لیزری با سنگ محور، برای حصول به بهترین کیفیت سطح، کاملاً صیقلی می‌گردد.پس از حکاکی، سیلندر کاملاً تمیز شده و سطح آن توسط فلز کرم، تا ضخامت ۶ الی ۸ میکرون پوشش داده می‌شود. این عمل در دمای ۶۲ درجه سانتی‌گراد با الکترولیت کرم (CR۶۲۴TD)، که با سیلندرهای پایه مس نیز هماهنگ می‌باشد، انجام می‌پذیرد.سپس سطح کار تا دستیابی به همواری مورد نظر پرداخت می‌گردد.
جهت استفاده مجدد از لاشه سیلندر، لایه‌های کرم و روی از سطح آن به صورت مکانیکی برداشته شده، سطح پایه مس برای کار بعدی آماده می‌گردد.
نظارت دقیق بر شرایط چاپ - روش لیزر مستقیم از محدودیت‌ها و لغزش‌های روش‌های الکترومکانیکی و شیمیایی‌ حکاکی سیلندر مبراست.
با این روش می‌توان دیواره حفره‌ها را با بهترین شکل ممکن تولید نمود و حتی قادر می‌گردیم دیواره حفره‌ها را برش دهیم.
یک پردازشگر بسیار کارآمد تصویر می‌تواند با هم‌پوشانی، چندین حفره خیلی کوچک را ترکیب کرده به یک مجموعه خوشه‌ای تبدیل نماید. این امر اجازه می‌دهد که به بالاترین رزولوشن تعریف شده با بهترین پردازش ترکیبی تصویر دست یافت.
این ترکیب بالاخص در چاپ بسته‌بندی، فوق‌العاده مهم است. تجربه نشان می‌دهد با استفاده از سیلندرهای ساخته شده به روش‌ لیزر مستقیم (DLS) می‌توان به بالاترین سرعت و وسیع‌ترین طیف رنگ در چاپ دست‌ یافت.

ـ مزایا
با این روش ساخت سیلندر به دور از هرگونه عمل سایشی انجام یافته و توانایی تکرار تولیدات با کیفیت را میسر می‌سازد و همچنین هیچ‌گونه تنظیم مکانیکی و یا آماده‌سازی دستی، ضروری نمی‌باشد.
در نهایت بزرگ‌ترین مزیت در چاپخانه مشاهده می‌شود و آن حصول به بالاترین کیفیت چاپ همراه با کمترین باطله و مصرف اقتصادی مرکب می‌باشد.
روش ساخت سیلندر با پرتو لیزر مستقیم (DLS) در صنعت‌چاپ گراور انتشارات کاربرد روزافزون یافته است. با کنترل مستقل ابعاد هندسی حفره‌های سیلندر، اکنون می‌توان اشکال کاملاً جدیدی به آن‌ها داده و روند انتقال مرکب را دگرگون نمود.
کارایی صنعت سیلندر سازی دیجیتال و دانش فنی حاصل از این پیشرفت‌ها منجر به تولید مرکب‌های جدیدی شده است که سرعت چاپ و کیفیت رنگ‌ها را در چاپ گراور باز هم بالا‌تر می‌برد.

sialkgraph
10-01-02, 13:06
آماده سازي کار ترام دار تک رنگ

ترام: : عبارت از کوچکترين واحد قابل تميز تصوير است که بتوان بر روي تصوير چاپي مشاهده نمود. ترام معمولا مربع شکل است و با بزرگي و کوچکي خود ايجاد سايه و روشن مينمايد. اگر يک تصوير ترام دار چاپ شده را با ذربين مخصوص چاپ يعني لوپ مشاده کنيد، خواهيد ديد که هر تصوير به صورت مجموعه نقطه هايي است که در بخشهاي تاريکتر تصوير، نقطه ها درشتتر و به هم نزديکتر و در بخشهاي روشن تصوير نقطه ها ريزتر و فاصله آنها از يکديگر زيادتر است.

نقش ترام: نقشي را که ترام از لحاظ بصري ايجاد ميکند به طور ساده ميتوان با مبحث سايه و نيم سايه در فيزيک تطبيق داد. رنگهاي نيم سايه (هاف تن Halftone) در چاپ معمولا به صورت شبکه اي از ترام در اندازه هاي مختلف تشکيل شده اند. اين نقاط، با اندازه هاي مختلف خود ايجاد سايه روشن نموده و دامنه اي از رنگهاي خاکستري را به وجود مي آورند. هرگاه اين دامنه فاقد تنوع خاکستري باشد و تنها از سفيد و سياه تشکيل گردد تصوير داراي حداکثر کنتراست خواهد بود و تنها شامل ترامهاي 100 مشکي ميباشد که بزرگي و کوچکي آن تصوير را ايجاد ميکند.

درصد ترام: در يک تصوير ترامه نقطه هاي ترام با شکل و اندازه هاي متفاوت شکل ميگيرد که همين امر باعث ايجاد روشني و تيرگي در تصوير ميشود. در قسمتهاي روشن، ترام ريزتر و فاصله ها بيشتر است اما در قسمتهاي تيره، نقطه هاي ترام رشد ميکنند و لذا درصد سياهي افزايش مييابد. پس ميتوان گفت که درصد ترام به ميزان سياهي در هر قسمت از تصوير بستگي دارد.

شماره يا اندازه ترام: براي تصويرهاي مختلف، بنابر روش چاپ و نوع کاغذ، از ترامهاي مختلف استفاده ميشود. اين امر به تعداد خطهاي ترام در سانتيمتر يا اينچ بستگي دارد و در کيفيت و وضوح کار چاپي تاثير گذار است. طبيعي است که هر قدر تعدا خطهاي ترام در يک سانتيمتر يا اينچ بيشتر شود، تصوير از ظرافت و دقت بالاتري برخودراد است. کيفيت کاغذهاي چاپي نيز در انتخاب ترام نقش دارد.

زاويه ترام: خطهاي ترام را ميتوان در زاويه هاي متفاوت قرار داد. اين کار به ويژه در کارهاي رنگي بسيار ضروري است. رعايت اين نکته براي جلوگيري از مشکل پيچازي صورت ميگيرد.
(مشکي=45 درجه، ماژنتا=75 درجه، زرد=90 درجه و سايان=105 يا 15 درجه)


http://files.myopera.com/e.yasini/albums/260156/IMGI3T2EJJ23X.jpg

ارتباط اندازه ترام با نوع کاغذ چاپ (LPI): دقت تصوير بر حسب تعداد خطوط در هر اينچ يا سانتيمتر مشخص ميگردد. هرچه خطوط ترام به يکديگر نزديکتر و فشرده تر باشند نقاط تشکيل دهنده تصوير ريزتر خواهد شد و برعکس هرچه خطوط از هم دورتر شوند نقاط روي تصوير درشتتر به نظر ميرسند. هنگام استفاده از ترامهاي ظريف بايد در انتخاب نوع کاغذ چاپ دقت بيشتري نمود و کاغذ لطيفتري که داراي جنس مناسبتري باشد به کار برد. تعداد خطوط سياه ترامهاي معمولي بين 20 تا 80 خط در سانتيمتر است. معمولا در چاپخانه ها انتخاب ترام برحسب کاغذ مطابق قسمت زير است:

کارهاي معمولي مانند روزنامه = 50 تا 70 LPI
کارهاي عادي = 50 تا 90 LPI
کارهاي سفارشي = 166 تا 175 LPI
کارهاي ظريف = 175 تا 400 LPI
(منبع: کتاب تکنولوژي و کارگاه پيش از چاپ 2، گروه فني و حرفه اي)

h@ll
10-01-07, 21:39
خیلی خوبه که تو زمینه چاپ کار بشه چون بچه های گرافیک باید خیلی درموردش بدونن که من خیلی کم دیدم در مورد چاپ اطلاعات داشته باشن.

sialkgraph
10-01-08, 23:36
آماده سازي کار ترام دار تک رنگ - (2)

کنتراست (تضاد رنگي) در کار تک رنگ:
هرگاه يک تصوير داراي حداکثر اختلاف بين سياه و سفيد باشد داراي بالاترين تضاد رنگي است. البته تصويرهاي ترام دار را نيز ميتوان با کنتراستهاي متفاوت به وجود آورد. در واقع هر قدر فاصله تيره ترين تا روشن ترين قسمتهاي يک تصوير بيشتر باشد، از کنتراست بالاتري برخوردار خواهد بود.

مراحل آماده سازي کار چاپي ترام دار تک رنگ به روش دستي:
طراح و حروفچين، متن و تصاوير مربوطه را تهيه ميکنند. در مرحله صفحه آرايي، صفحه آرا تنها نسبت به چسباندن آنها بر روي صفحه ماکت اقدام مينمايد.

تهيه ماکت:
اين عمل روي صفحه مخصوصي که به صفحه ماکت معروف است صورت ميگيرد. صفحه ماکت به صورت ميلي متري مدرج گرديده است و اندازه آن دقيقا در اندازه صفحه کتاب و مجله ميباشد. معمولا هر دو صفحه روبه رو، روي يک صفحه قرار دارند تا شخص طراح بتواند اين دو صفحه را دقيقا در کنار هم (همان گونه که پس از چاپ و صحافي خواهد بود) طراحي و اجرا نمايد.
پس از اينکه صفحه ماکت با عکس، مطلب و طرحهاي لازم به وسيله طراح گرافيک آرايش داده شد يک ورقه نازک کاغذ (معمولا کاغذ پوستي) روي آن کشيده ميشود. اين کاغذ در عين اينکه محافظي براي عکسها و حروف است، ميتواند مکاني جهت دستورات لازم براي بخش عکاسي و صفحه بندي باشد.
رنگ خطوط صفحه ماکت را آبي انتخاب ميکنند تا در عکاسي با خطوط ترسيم شده اشتباه نشود و اين رنگ توسط فيلترهاي مخصوص قابل حذف باشد.

عکاسي دستي:
در اين بخش از صفحه ماکت عکس برداري ميشود و تصاويري که ميبايست از آنها توسط اسکنر فيلم تهيه شود جداگانه تهيه و در اختيار مونتاژکار قرار ميگيرد.در اين مرحله از صفحه ماکت با دوربين فيلم نگاتيو تهيه ميشود. از اين فيلمها به وسيله دستگاهي به نام کنتاکت فيلم پوزيتيو تهيه ميگردد و مجموع اين فيلمها پس از انجام رتوش به بخش صفحه بندي يا مونتاژ ارسال ميگردد.

فرم بندي (صفحه بندي يا مونتاژ):
در مرحله فرم بندي دستي، صفحات مجزاي فيلم به ترتيب روي يک آسترالون بزرگ که اندازه آن بر حسب ماشين چاپ مشخص ميشود چيده ميشود. در حقيقت هر آسترالون يک فرم چاپي ما است تا در مرحله کپي زينک اطلاعات از روي فيلمهاي مونتاژ شده به زينک منتقل شود.

فرمبندي دستي با حروف سربي

http://www.johnjarroldprintingmuseum.org.uk/images/imposition.jpg

اوزاليد:
پس از صفحه بندي صفحات آسترالون جهت تهيه نمونه به بخش نمونه گيري ارسال ميگردد. در اين بخش از اين مجموعه اوزاليد سياه و سفيد تهيه شده و در اختيار کنترل کننده ها يا صاحب کار قرار ميگيرد. تهيه اوزاليد بيشتر در جهت کنترل فرم و صفحه بندي صورت ميپذيرد و در صورت وجود مشکل در اين مرحله، جهت اصلاح فرمها به قسمت مونتاژ عودت داده ميشود.

تهيه پليت يا زينک:
فيلمها معمولا اگر براي تيراژ بالا باشد روي پليت مسي و اگر براي تيراژ پايين باشد روي پليت آلومينيوم کپي ميشود. در حال حاضر پليتهاي آلومينيومي را با حرارت دهي جهت استفاده در تيراژ بالا نيز مورد استفاده قرار ميدهند.

چاپ:
زينکهاي آماده را به بخش چاپ ميسپارند. معمولا در چاپهاي با تيراژ بالا مانند مجلات و روزنامه ها از ماشينهاي روتاسيون با کاغذ رول استفاده شده و در تيراژهاي پايين از ماشينهاي ورقي استفاده ميشود.

(منبع: کتاب تکنولوژي و کارگاه پيش از چاپ 2، گروه فني و حرفه اي)

sialkgraph
10-01-15, 10:57
آماده سازي کارهاي ترام دار رنگي (3)

اصول چاپ چهار رنگ:
چاپ رنگي بر اساس سه رنگ اصلي يا اوليه که عبارتند از زرد، مژنتا و سايان که مجموعه تقريبا نامحدودي از رنگها را ايجاد ميکنند بنا نهاده شده است. در اين مجموعه رنگ چهارمي را نيز اضافه ميکنند که رنگ مشکي است. از اين روست که به روش چاپ چهار رنگ هم ميگويند.

تفکيک رنگ:

اولين قدم در هر سيستم چاپ رنگي تفکيک رنگ است. در اين مرحله به وسيله عکاسي،پيمايش الکترونيکي يا اسکنر، و يا نرم افزارهاي رايانه اي نسبت به تفکيک رنگ (Color Separation) اقدام ميکنيم. با جدا کردن رنگهاي مختلف طرح و تهيه رنگهاي قابل قبول براي چاپ، چهار فيلم تک رنگ به دست ميآيد.


http://www.olympusmicro.com/primer/java/primarycolors/colorseparation/colorseparationfigure1.jpg

طيف رنگ:

طيف رنگ عبارت است از محدوده کامل طول موجهاي مرئي، که از طول موج بلند (قرمز) تا طول موجهاي کوتاه (بنفش) را شامل ميشود. بطور کلي رنگهايي که در طبيعت وجود دارند و داراي طيف رنگي ميباشند، با طيف رنگي موجود در صفحه نمايش و آنچه محصول چاپ است متفاوتند و هريک داراي محدوده رنگي يا گاموت مخصوص به خود است.


http://kimag.es/resizer/done/66166195.jpg

رنگهاي افزايشي (Additive Primaries)
رنگهاي قرمز، سبز و آبي چون به يکديگر افزوده شوند رنگ سفيد به وجود ميآيد. از اين جهت به اين رنگها رنگهاي افزايشي يا رنگهاي اوليه ميگويند.

رنگهاي مکمل:
رنگهاي مخالف هريک از اين سه رنگ را رنگهاي ثانويه مينامند.هريک از رنگهاي ثانويه به ترتيب از دو رنگ اوليه تشکيل ميشود. رنگهاي ثانويه عبارتند از سبز، آبي (سايان)، سرخ آبي (مژنتا) و زرد. معمولا رنگهاي نيم سايه اي ترام (Halftone Color) در چاپ، از شبکه اي از نقاط رنگي (سايان، مژنتا، زرد و مشکي) با اندازه هاي مختلف تشکيل شده اند. هر شبکه از نقاط، داراي زاويه اي خاص ميباشد که به آن زاويه ترام ميگويند.

رنگهاي کاهشي:
در اين سيستم از ترکيب رنگهاي سايان، مژنتا، و زرد که رنگهاي اصلي محسيوب ميشوند رنگهاي ديگر (رنگهاي فرعي) بر روي کاغذ ساخته ميشوند.


http://kimag.es/resizer/done/94158750.jpg
http://kimag.es/resizer/done/80363822.jpg

رنگهاي فرآيندي:
رنگهاي فرآيندي رنگهاي توليد شده از 4 رنگ اصلي ميباشند (4 مرکب رنگهاي اصلي) که با درصدهاي مختلف از صفر تا 100 درصد چاپ ميشوند. از ترکيب و در کنار هم قرار گرفتن درصدهاي مختلف چهار رنگ اصلي، درصدهاي مختلفي از رنگهاي جديد به دست ميآيد.


http://kimag.es/resizer/done/33163022.png

مدل 3 بعدي يا مدل علمي رنگ:
اولين تلاشها براي تهيه نقشه و يا مدلي رياضي و علمي براي رنگ به اواسط قرن نوزدهم برميگردد. در طول چندين دهه مدلهاي مختلفي براي فضاي رنگ (آن طور که چشم انسان ميبيند) معرفي شد. بيشتر اين مدلها رنگ را به صورت يک پديده فيزيکي و رياضي سه بعدي در نظر ميگيرند و آنرا در يک دستگاه مختصات با سه مولفه رنگ يا فام (Hue)، شدت رنگ يا درجه اشباع (Saturation) و درجه روشنايي (Lightness) نمايش ميدهند.

ته رنگ يا فام:
کيفيت متمايز کننده رنگها از يکديگر را فام ميگويند. وقتي از يک رنگ نام برده ميشود منظور رنگ خاصي است مثل آبي، قرمز، نارنجي و...

خلوص يا اشباع:
درجه اشباع که به آن شدت رنگ (Color Intensity) نيز گفته ميشود در واقع وضوح يا روشني رنگ است و مشخص کننده ميزان چرکي و تميزي رنگ ميباشد.


http://kimag.es/resizer/done/86900340.gif

روشنايي يا درخشندگي:
درجه روشنايي به ميزان روشني يا تاريکي رنگ مربوط ميشود و مشخص ميکند که به چه ميزان به سفيدي يا سياهي نزديک است.

در بخش چاپ با رنگهاي مزبور و استفاده از مشکي تتقريبا تمام رنگها به دست ميآيد. در واقع نور سفيد تابيده شده به کاغذ که شامل سه رنگ اساسي و فيزيکي (RGB) است در برخورد با رنگهاي کاهشي و انعکاس از آنها، بخشي از محتواي قرمز، سبز و آبي خود را از دست ميدهند و در نور بازتابيده بخشي از هريک از نورهاي قرمز، سبز و آبي کاهش يافته و نتيجتا رنگ ديگري در چشم ايجاد ميشود.

محدوديتهاي رنگي:
مدل علمي يا سه بعدي رنگ، مدلي است که براي نمايش همه رنگهاي قابل رويت تهيه شده است. بقيه مدلها همچون رنگهاي افزايشي (RGB) يا رنگهاي کاهشي (CMYK) توانايي بازسازي همه رنگهاي قابل رويت را ندارند.به عبارت ديگر محدوده يا گاموت رنگي مدل CMYK از محدوده رنگي مدل RGB کوچکتر بوده و محدوده رنگي مدل RGB از محدوده رنگي تمام رنگهاي قابل رويت کوچکتر است.

sialkgraph
10-01-24, 11:02
آماده سازي کار ترام دار چهار رنگ به روش دستي:

صفحه آرايي دستي چهار رنگ:
در اين مورد همانگونه عمل ميشود که در صفحه آرايي دستي تک رنگ گفته شد ليکن به دليل استفاده از رنگ، دستوراتي در زمينه انتخاب و اجراي رنگها به مجموعه اضافه شده و اصل تصاوير نيز جهت فيلم يا اسکن به همراه مجموعه صفحه آرايي ارسال ميگردد.

عکاسي دستي:
در اين بخش از صفحه ماکت عکس برداري ميشود و از تصاويري که بايد تفکيک رنگ شوند نيز به صورت جداگانه فيلم تفکيکي تهيه ميشود. عکس برداري، با توجه به نوع کاغذي که اين تصاوير بر روي آن چاپ خواهد شد صورت ميگيرد. در بخش عکاسي، به وسيله فيلترهاي خاص نسبت به تفکيک چهار رنگ تصاوير و محتواي رنگي اقدام ميگردد. از اين چهار رنگ چهار فيلم جداگانه تهيه ميشود. اين چهار فيلم تفکيکي که مربوط به رنگهاي سايان، مژنتا، زرد و مشکي ميباشند، کمک ميکنند که يک تصوير تمام رنگي چاپ شود.
فيلترها واسطه هاي شفافي هستند که هر کدام طول موجهاي خاصي از نور را جذب کرده و بقيه را از خود عبور ميدهند و اين يک اصل جهت تفکيک نور و رنگهاي آن ميباشد.
از تصاوير سياه و سفيد و متن با دوربين فيلم نگاتيو تهيه ميشود. سپس اسن فيلمها توسط دستگاهي به نام کنتاکت به فيلم پوزيتيو تبديل ميشود.

فرم ترامه چهار رنگ:
فرمي است که تصاوير آن از ترکيب چهار رنگ اصلي با دامنه هاي مختلف رنگي تشکيل شده. واضح است که براي چاپ يک فرم رنگي نياز به فرم بندي داريم. در اين حالت هر فرم رنگي از 4 فرم تک رنگ تشکيل شده و لذا براي هر رنگ يک فرم خواهيم داشت.
همانگونه که در فرم بندي دستي تک رنگ توضيح داده شد اين کار نياز به دقت بسيار دارد، به خصوص در اين مرحله که به تعداد رنگهاي چاپ نياز به آسترالون خاص آن رنگ ميباشد. در مورد کارهاي رنگي چون به دقت زيادتري نياز است وقت زيادي نيز بايد صرف شود که معمولا که با تمام کوششهايي که صورت ميپذيرد باز هم ممکن است نتيجه کاملا مطلوبي به دست نيايد.
در اين مرحله جهت انطباق رنگها و همچنين کنترل رنگها در مرحله چاپ، علائم مونتاژ و جدول رنگ به حاشيه استرالونها اضافه ميشود. براي هر رنگ، يک برگ استرالون مونتاژ روي ميز کار چسبانده ميشود. اولين رنگ به عنوان پايه براي رنگهاي بعدي خواهد بود. در تمام رنگها، علامتهاي مونتاژ و انطباق و نوار کنترل رنگ مونتاژ ميشود تا در مرحله چاپ نيز جهت کنترل مورد استفاده قرار گيرد.
به هنگام تنظيم انطباق رنگهاي کار چاپي در پيش از چاپ و به ويژه در ماشين چاپ، علائم مونتاژ به کمک اپراتورها مي آيد. همچنين با قرار دادن نوار رنگ تنپلات از هر رنگ در انتهاي کار چاپي(عمود بر جهت ورود کاغذ به ماشيد) اپراتور چاپ قادر خواهد بود با استفاده از دستگاههاي اندازه گيري مخصوص و يا با تکيه بر تجربه شخصي خويش تشخيص دهد که تنظيم شيرهاي مرکب و يا فشار سيلندرها مناسب است يا نه.
نوار ديگري که مورد استفاده قرار ميگيرد ترامهاي از صفر تا صد درصد هر يک از رنگهاست. معمولا مهمترين درصد ترامي که مورد توجه قرار ميگيرد ترام 50 درصد است.

اوزاليد:
پس از صفحه بندي و نتاژ صفحات، آسترالون جهت تهيه نمونه به بخش نمونه گيري ارسال ميشود و نخست از آن اوزاليد سياه و سفيد تهيه ميگردد. براي اين کار فيلمهاي فرم را بر روي کاغذ مخصوصي به نام کاغذ اوزاليد قرار داده و با استفاده از قيد کپي به مدت زمان مشخصي به آن نور داده ميشود. سپس از بخار محلول آمونياک براي ظهور آن استفاده ميگردد. در صورتي که مسئله رنگ در اين مرحله از حساسيت خاصي برخوردار باشد جهت کنترل رنگها، از هر استرالون يک اوزاليد تک رنگ تهيه و حداقل 5 اوزاليد شامل يک اوزاليد کلي و 4 اوزاليد مربوط به چهار رنگ تهيه شده است. لازم به توضيح است که کيفيت چاپ تصاوير و ديگر عناصر صفحات از اين طريق قابل کنترل نيست. چرا که اوزاليد يک نمونه گيري بدون کيفيت و غير رنگي بر روي کاغذ نامرغوب است که صرفا جهت کنترل ترتيب صفحات، درستي محل قرارگيري عناصر هر صفحه، صحت مطالب حروفچيني شده و... است.

sialkgraph
10-01-30, 07:50
تهيه پليت چهار رنگ تفکيکي:
اگر فرم بندي با دقت مطلوبي صورت گرفته باشد و اوزاليدها مورد تاييد قرار گرفته باشد در مرحله کپي، اطلاعات روي فيلمهاي مونتاژ شده به پليت منتقل ميشود. براي هر فرم چهار رنگ، چهار پليت خواهيم داشت که ميتوان با ماشينهاي چاپ چهار رنگ يا تک رنگ يا دو رنگ آنها را چاپ نمود. مرسوم است که در چاپخانه ها به مجموع پشت و روي يک شيت چاپ شده يک فرم چاپي گفته ميشود پس بنابراين يک فرم چاپي چهار رنگ از 8 پليت تشکيل ميشود. به شيتهايي که پشت و روي آنها يکسان است نيز يک نيم فرم چاپي اطلاق ميشود.

انطباق رنگها (Color Registration):
اصلاح روي هم خوردن رنگها به معناي بر روي هم خوردن ترامهاي هر رنگ نيست. در واقع در کارهاي رنگي، ترامهاي رنگهاي مختلف در کنار هم و با نظم و ترتيب مشخصي چاپ ميشوند. به نحوي در کنار هم قرار گرفتن ترامها يا دانه هاي رنگي و چگونگي توزيع آنها، ترام گذاري (Dithering or Screening) گفته ميشود. امروزه با بهره گيري از روشهاي رايانه اي، ترام گذاري هاي مختلفي وجود دارد که همه آنها باعث افزايش کيفيت تصاوير در چاپ شده است. عدم انطباق رنگها يک نقص بزرگ در کار چاپ به حساب مي آيد.
روي هم نخوردن رنگها ميتواند علل متعددي داشته باشد که مهمترين آنها عدم تنظيم دقيق پليت چاپي در ماشين چاپ در ابتداي چاپ ميباشد. تنظيم پليتهاي چاپي در ماشين چاپ در ابتداي شروع چاپ هر فرم ضروري است. يک دليل ديگر ميتواند مونتاژ نشدن دقيق عناصر صفحات در پيش از چاپ و در مرحله فرم بندي و مونتاژ باشد.


http://alphabetilately.com/Eisfor/error-misreg.JPG
http://kimag.es/share/29354718.png


نمونه ای از عدم انطباق رنگ در کار چاپی


http://kimag.es/share/72536506.jpg

ترام گذاری

پيچازي (Moire):
اين مشکل معمولا به دليل دقيق نبودن زواياي خطوط ترامها ايجاد ميشود. درستي زواياي خطوط ترام هر رنگ در چاپ چهار رنگ بسيار اهميت دارد. مثلا با چاپ خطوط ترام سايان با زاويه اي غير از 15 درجه يا 105 درجه، پيچازي در کار به وجود مي آيد. مونتاژ و فرم بندي کج و ناگونيا در يکي از رنگها و يا گونيا بسته نشدن پليت بر روي سيلندر ماشين چاپ از عوامل ايجاد پيچازي است. همچنين جابه جا شدن اشتباهي زواياي ترام بين دو رنگ موجب کاسته شدن کيفيت چاپ و به اصطلاح چرک شدن رنگها ميشوند. اين حالت وقتي پيش مي آيد که دو زمينه روي هم چاپ شود.


http://www.creativetechs.com/iq/tip_images/Moire.png
http://www.uvm.edu/~hag/presentations/maze2004/moire1.jpg
http://www.uvm.edu/~hag/presentations/maze2004/moire.gif
پيچازي

چاقي يا تقويت ترام (Dot Gain):
در مرحله نور دادن پليت و انتقال ترام از فيلم به پليت، اندازه ترامها ميتواند تغيير کند و حتي شکل آنها نيز عوض شود. اين پديده باعث پايين آمدن کيفيت چاپ ميشود. براي به حداقل رساندن ضريب تقويت ترام (بهترين ضريب تقويت ترام يک است) در مرحله تهيه پليت بايد به ميزان و زمان نوردهي و همچنين استفاده صحيح از داروي ظهور پليت دقت شود.
در مرحله چاپ و در زمان انتقال ترامها از پليت به لاستيک چاپ و از لاستيک به کاغذ نيز پديده چاقي ترام وجود دارد که براي به حداقل رساندن اين اثر لازم است نسبت به تنظيم فشار سيلندرهاي ماشين چاپ و ميزان مرکب دهي اقدام گردد. انتخاب مناسب اندازه ترامها در مرحله ترام گذاري نيز با توجه به نوع کاغذ چاپ در کاستن از اثر تقويت ترام موثر است. با ريزتر و فشرده تر بودن تجمع ترامها، امکان چاپ آنها بر روي کاغذهاي تحرير و عادي کمتر شده و لازم است از کاغذهاي مرغوبتر پوشش دار (Glossy Coated) استفاده شود.
زيرا ضريب تقويت ترام در کاغذهاي عادي بيشتر است و با چاپ شدن ترامهاي ظريف در اين کاغذها عملا ترام گذاري ترامها به هم خورده و کيفيت چاپ پايين مي آيد. در اين گونه موارد نيز از اصطلاح چرک شدن استفاده ميشود. در عمل هميشه چاقي ترام وجود دارد و بايد سعي در کاهش آن شود. امروزه ميتوان با بهره گيري از خروجي هاي رايانه اي يا همان پليت سترها علاوه بر ترامهاي گرد عادي، ترام بيضي شکل نيز به دست آورد که با ترام گذاري مناسب تا حدي از اين اثر چاقي ميکاهد.


http://printingchannel.net/images/advanced/dot%20gain.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_Xk8tKXv7d2c/Ss1SB9mQc4I/AAAAAAAAAI0/clVTvffVJr8/s400/Picture4.png
چاقی ترام

sialkgraph
10-03-08, 12:13
فرمتهاي ذخيره سازي فايلهاي گرافيکي:

روشهاي مختلفي براي نحوه ذخيره سازي اطلاعات يک فايل گرافيکي در يک فايل رايانه اي وجود دارد. هريک از اين فرمتها به منظور خاصي ايجاد شده اند که در اينجا به مرسوم ترين آنها ميپردازيم.

TIFF:
اين فرمت يکي از معروفترين و با سابقه ترين فرمتها براي ذخيره سازي تصاوير رستر است. تصاوير تک رنگ و چهار رنگ را ميتوان با اين فرمت ذخيره سازي کرد. تمامي اطلاعات تصوير و تک تک پيکسلها در فايل ذخيره سازي ميشوند و به دليل عدم استفاده از روش خاصي براي فشده سازي معمولا حجم فايلها نسبت به روشهاي ديگر زياد است.

EPS:
اين فرمت که خود به و نوع رستري و وکتوري تقسيم ميشود، براي ذخيره سازي هر دو دسته فايلهاي گرافيکي به کار ميرود.

JPEG:
اين فرمت يک روش ذخيره سازي کامل براي ذخيره سازي تمام اطلاعات اوليه يک تصوير اسکن شده نيست. زيرا به هنگام ذخيره سازي، با توجه به پارامتر فشرده سازي خواسته شده، بسياري از پيکسلهايي که داراي رنگهاي نزديک هستند به صورت يکسان و داراي فقط يک رنگ در نظر گرفته ميشوند. اين کار به درجه فشرده سازي فايل کمک کرده و فايلهاي رستري بسيار کوچکتري در رايانه ايجاد ميشود. البته به دست آوردن اين فايلهاي کوچکتر به قيمت از دست رفتن مقداري از اطلاعات تصوير تمام ميشود که ميتواند به کيفيت تصوير لطمه وارد کند. با اين حال در بسياري از موارد که هدف يک چاپ نفيس نيست از اين فرمت استفاده ميشود. به دليل اندازه کوچک فايلها در اين روش، از آن به عنوان يکي از فرمتهاي استاندارد تصاوير اينترنتي نيز استفاده ميشود.

PDF :
از آنجا که نرم افزارهاي صفحه آرايي و ديگر نرم افزارها هريک فرمت ذخيره سازي خود را دارند و اغلب نميتوان محتواي يک فايل با فرمت مشخص را بدون استفاده از نرم افزار ايجاد کننده آن مشاهده يا چاپ نمود، يک فرمت اساندارد با نام PDF ابداع شده است. با تبديل صفحات ايجاد شده در نرم افزارهاي صفحه آرايي به اين فرمت، اين صفحات قابل مشاهده و چاپ از طريق رايانه هاي ديگر و سيستم عاملهاي ديگر به وسيله نرم افزار Acrobat خواهند بود، به ويژه نيازي به نصب فونتهاي استفاده شده در متن در ديگر رايانه ها نيست. امروزه اين فرمت نه تنها استاندارد براي انواع خروجي مثل فيلم، پليت، پلات و... تبديل شده است بلکه يکي از فرمتهاي رايج اطلاع رساني در اينترنت نيز محسوب ميشود.

پست اسکريپت (Post Script):
اين فرمت در واقع زبان مشترک دستگاههاي خروجي حرفه اي است. فايلهاي آماده خروجي و چاپ ابتدا به اين فرمت که زبان استاندارد براي تعريف نوع و محل عناصر صفحه و ديگر مشخصات آنهاست تبديل ميشوند. دستگاههاي خروجي حرفه اي اين فرمت را به عنوان فرمت استاندارد تعريف عناصر صفحه ميشناسند و اطلاعات آنرا بر روي محيط خروجي مثل فيلم، پليت ، کاغذ و... منتقل ميکنند. فرمت PDF ارتباط بسيار نزديکي با فرمت PS دارد. در حقيقت فرمت PDF همان فرمت PS ولي با امکان مشاهده با نرم افزار Acrobat و بدون نياز به نصب فونتهاي استفاده شده است. دستگاههاي خروجي حرفه اي علاوه بر فرمت PS ميتوانند مستقيما با فرمت PDF نيز کار کنند.

درجه وضوح تصاوير رايانه اي (Resolution):
منظور از درجه وضوح يک تصوير رايانه اي رستري، تعداد پيکسلهاي موجود در واحد طول (افقي يا عمودي) است. بنابراين در يک طول واحد (مثلا يک اينچ) هرچه تعداد پيکسلها بيشتر باشد درجه وضوح آن بيشتر و اندازه پيکسلها ريزتر است و برعکس. درجه وضوح معمولا با واحد پيکسل در اينچ PPI (Pixels Per Inch) سنجيده ميشود. واضح است که هرچه PPI يک فايل تصويري بيشتر باشد تصوير ميتواند داراي کيفيت بيشتري باشد. البته در نرم افزارهاي رستر مثل فتوشاپ امکان افزايش پيکسلها و بالاتر بردن PPI وجود دارد اما پيکسلهاي اضافه شده تنها از طريق الگوريتمهاي تخمين به فايل تصويري اضافه ميشوند در حالي که پيکسلهاي خوانده شده به وسيله اسکنر يا دوربين ديجيتال حاوي اطلاعات حقيقي از عکس يا سوژه مورد نظر هستند. بنابراين زياد کردن PPI يک فايل تصويري در نرم افزارهاي رستر يک عمل مصنوعي است و ميتواند موجب کاهش کيفيت ظاهري و چاپي تصوير گردد و يا لااقل تاثيري در کيفيت تصوير نميگذارد در حالي که موجب افزايش حجم فايل ميشود.
به همين ترتيب کاستن از تعداد پيکسلهاي يک فايل رستر نيز مقداري از اطلاعات موجود در تصوير را ، که توسط اسکنر يا دوربين ديجيتال خوانده شده است، حذف ميکند و از کيفيت تصوير ميکاهد. به همين دليل هميشه بهترين راه انتخاب PPI تصوير براي ابعاد مورد نظر، تعيين آن در زمان انتقال سوژه به رايانه از طريق اسکنر يا دوربين ديجيتال ميباشد.
نکته ديگري که به هنگام کار با فايلهاي رستر بايد مد نظر قرار گيرد تغيير ابعاد تصوير در نرم افزارهاي صفحه آرايي است. زماني که يک تصوير کوچک در نرم افزارهاي صفحه آرايي بزرگ ميشود، چون تعداد کل پيکسلهاي تصوير تغيير نميکند، بنابراين PPI تصوير بزرگ شده کوچکتر خواهد بود. از آنجا که دستگاههاي خروجي حرفه اي براي تهيه يک خروجي با کيفيت نياز به حداقل PPI براي فايل تصويري دارند، در صورتي که بزرگ شدن تصوير موجب افت زياد PPI آن گردد خروجي داراي کيفيت مناسب براي چاپ نخواهد بود. واضح است که کوچکتر کردن تصوير رستري در نرم افزارهاي صفحه آرايي، افزايش PPI تصوير بدون تغيير تعداد کل پيکسلها را به دنبال خواهد داشت که تاثيري در کيفيت تصوير خروجي شده نميگذارد.
البته بهتر است براي پرهيز از افزايش حجم ذخيره سازي فايلهاي تصوير به جاي بيش از حد کوچک کردن آنها در نرم افزار صفحه آرايي، از ابتدا به ابعادي که لازم است اسکن شوند.
نکته مهمي که در اينجا بايد به آن دقت شود اين است که درجه وضوح را تنها براي فايلهاي گافيکي رستري که از پيکسلها تشکيل شده اند ميتوان بيان کرد. چون ساختار فايلهاي وکتور يک ساختار رياضي است درجه وضوح براي آنها مفهومي ندارد. به همين دليل ميتوان ابعاد ترسيمات و اشکال ايجاد شده با نرم افزارهاي وکتور را بدون هرگونه نگراني از افت کيفيت آنها در داخل نرم افزارهاي صفحه آرايي به هر ميزان بزرگتر يا کوچکتر نمود. به هنگام خروجي در دستگاههاي خروجي تعاريف و مختصات رياضي هر شکل وکتوري که از طريق زبان PS به دستگاه معرفي شده اند به نقاط قابل چاپ بر روي محيط خروجي تبديل ميشوند. در عمل کيفيت چاپ ترسيمات وکتوري در ابعاد مختلف حفظ ميشود.
متون تايپ شده در نرم افزارهاي صفحه آرايي نيط در حقيقت داراي تعاريف رياضي براي هر حرف بوده و وکتور به حساب مي آيند. به همين دليل با هر اندازه اي که چاپ شوند هميشه داراي لبه هاي تيز خواهند بود، در حالي که متون تايپ شده در نرم افزارهاي رستر اگر پس از انتقال به ماکت صفحه آرايي بزرگ شوند کيفيت خود را از دست ميدهند.

sialkgraph
10-03-29, 12:58
درجه وضوح دستگاههاي خروجي
دستگاههاي خروجي با قرار دادن نقاط ريزتر ترام بر روي کاغذ اقدام به بازسازي اطلاعات موجود در فايلهاي گرافيکي و صفحه آرايي مينمايند. توان همه دستگاههاي خروجي در ايجاد اين نقاط يکسان نيست. تعداد نقاطي را که يک دستگاه خروجي قادر است در طول يک واحد (افقي و يا عمودي) مثلا در يک اينچ بر روي محيط خروجي قرار دهد درجه وضوح يا رزولوشن مينامند. معمولا درجه وضوح دستگاههاي خروجي را بر حسب تعداد نقاط در طول يک اينچ DPI بيان ميکنند. چاپگرهاي ليزري داراي درجه وضوح 600 DPI و فيلم نگارها داراي درجه وضوح تا 3000 DPI ميباشند. بايد توجه داشت که هر پيکسل از يک فايل رستر متناظر با يک نقطه از دستگاه خروجي نيست. بنابراين استفاده از يک چاپگر ليزري رنگي به معناي اين نيست که لزوما بايد درجه وضوح فايل رستري که براي چاپ در نظر گرفتيم 600 PPI باشد. واضح است که براي ايجاد يک پيکسل از فايل رستر از چندين نقطه در چاپ استفاده ميشود. به همين دليل معمولا درجه وضوح 300 PPI براي حصول کيفيت مناسب در خروجي با دستگاهي که داراي درجه وضوح 2400 DPI است کافي است.

انتقال تصاوير رنگي به رايانه
همان طور که تاکنون اشاره شده است دو روش متداول براي انتقال تصاوير به رايانه وجود دارد که عبارت است از استفاده از اسکنرها براي انتقال تصاوير عکاسي شده يا چاپ شده به رايانه و استفاده از دوربين ديجيتال براي انتقال مستقيم سوژه مورد نظر. در هر دو روش نتيجه کار يک فايل گرافيکي رستري است که با يکي از فرمتهاي رايج در رايانه ذخيره ميشود. همانگونه که قبلا نيز اشاره شده است هر فايل گرافيکي رستري علاوه بر فرمتي که براي ذخيره سازي آن در نظر گرفته ميشود داراي دو خصوصيت بسيار مهم ديگر نيز هست که بايد مورد توجه قرار گيرد. اين دو خصوصيت عبارت است از درجه وضوح PPI و مود رنگ.
در اسکنرهای حرفه ای تقریبا همیشه میتوان درجه وضوح فایل نهایی را ، با توجه به حداکثر توان اسکنر و ابعادی که از تصویر در رایانه مورد نظر است، تعیین کرد. همانطور که قبلا نیز گفته شد است بهتر است این درجه وضوح برای تصاویر رنگی در حدود 300 PPI انتخاب گردد. در مورد دوربینهای دیجیتال وضعیت کمی متفاوت است. علاوه بر اینکه لازم است تا دوربینهای دیجیتال دارای بخش نوری مناسبی برای دریافت اطلاعات از سوژه مورد نظر باشد، توان آنها نسبت به اسکنرها در جمع آوری تعداد بیشتری از پیکسلها محدودتر است. بنابراین به دست آوردن درجه وضوح 300 PPI برای فایلهای رنگی موجب میشود تا ابعاد طول و عرض تصویر حاصل شده محدودتر بوده و نتوان این ابعاد را از حدود مشخصی بزرگتر کرد. البته توان دوربینهای دیجیتال برای جمع آوری پیکسلها با یکدیگر متفاوت است. در واقع تعداد کل پیکسلهایی که یک دوربین دیجیتال میتواند جمع آوری و ذخیره سازی کند بر حسب میلیون پیکسل یا مگا پیکسل بیانگر حداکثر توان دوربن دیجیتال در جمع آوری پیکسلها است.

خصوصیت دیگری که به هنگام انتقال تصاویر رنگی به رایانه باید مد نظر قرار گیرد مود رنگ فایل گرافیکی رستری است. مود رنگی مورد نظر برای چاپ چهار رنگ همان مود cmyk است که بیان کننده وجود 4 کانال مجزای رنگی در فایل گرافیکی رستری است و برای هر یک از رنگهای پایه یک کانال رنگ وجود دارد. اما باید در نظر داشت که هیچ دستگاه ورودی قادر به انتقال و یا خواندن رنگهای cmyk به طور مستقیم به رایانه نیست. دستگاههای ورودی همچون اسکنرها و دوربینهای دیجیتال به دلیل ماهیت فیزیکی آنها و خواندن و تاباندن نور به حسگرهای مخصوص خود، تنها قادرند نور فیزیکی را با سه رنگ فیزیکی پایه قرمز سبز و آبی مدل سازی میشود بخانند و آن را به سه کانال قرمز سبز و آبی تفکیک نمایند. در نتیجه مود رنگ فایل حاصل از عملکرد آنها مود سه کانالی RGB است که باید به مود CMYK تبدیل شود. البته اکثر اسکنرهای حرفه ای در نرم افزار رایانه ای خود میتواند عمل تبدیل را انجام دهند و با حذف یک مرحله فایل به دست آمده دارای مود CMYK خواهد بود.

sialkgraph
10-04-10, 19:47
دسته بندی روشهای چاپی
تنوع کنونی در رسانه چاپ، مدیون پیشرفتهای علمی بسیاری میباشد که خود ناشی از نیاز مشتریان کارهای چاپی و نیز مسائل اقتصادی است. تمام روشهای چاپی مورد استفاده قابل تقسیم شدن به دو گروه کلی چاپ تماسی و چاپ غیرتماسی میباشند.

الف - روشهای چاپی تماسی
این دسته بندی بر اساس نوع فرم مورد استفاده برای چاپ میباشد.بدین معنی که اگر اطلاعات روی فرم ثابتی مانند پلیت باشد روش چاپی مورد استفاده از این نوع فرمها چاپ تماسی نام دارد. به عبارت دیگر در روش چاپی تماسی فرم چاپ از نوع سخت افزاری است.

ب- روشهای چاپی غیر تماسی
چاپهای غیرتماسی به روشهایی میگویند که فرم مورد استفاده در آنها به صورت ثابت و سخت افزاری نیست مانند روشهای چاپ در دستگاههای دیجیتالی یا چاپگرهای رومیزی. در این روش فرم حامل اطلاعات به صورت علایم دیجیتالی به دستگاه چاپ انتقال داده میشود، ولی از این اطلاعات دیجیتالی جهت تولید یک پلیت ثابت و همیشگی استفاده نمیشود.

دسته بندی کلی روشهای چاپ تماسی
روشهای مختلف چاپ تماسی، بسته به عوامل مختلف، قابل دسته بندی میباشند که مهمترین آنها عبارت است از:
1- دسته بندی نسبت به نوع فرم مورد استفاده
2- دسته بندی چاپهای تماسی نسبت به نوع انتقال مرکب
3- دسته بندی نسبت به روش انتقال اطلاعات از روی فرم به روی سطح مورد نظر

دسته بندی چاپهای تماسی نسبت به نوع فرم
این دسته بندی، کلی ترین و شناخته شده ترین روش دسته بندی انواع مختلف چاپهای تماسی است و فناوری مورد استفاده در دستگاه چاپ نسبت به نوع فرم چاپ متغیر است. فرم چاپ برای انتقال مرکب بر روی سطح کاغذ و یا مواد دیگر میباشد.
مرکب در مرحله اول به روی فرم چاپ انتقال داده میشود و سپس توسط روشهای مختلف از روی سطح فرم چاپ به روی سطح مورد نظر انتقال مییابد. فرمهای چاپ تماسی به چهار گروه تقسیم میشوند و هر گروه نسبت به محلی که مرکب روی فرم قرار میگیرد و عاملی که باعث انتقال اطلاعات میگردد، شناخته و نامیده میشود. این چهار گروه به شرح زیر میباشند:
چاپ برجسته
چاپ گود
چاپ افست
چاپ سیلک اسکرین


http://kimag.es/resizer/done/51420860.jpg

تمامی چاپهای تماسی نیاز به فرم دارند. زیرا فرم است که امکان انتقال اطلاعات را بر روی سطح مورد نظر، مثلا کاغذ فراهم میسازد. مرکب چاپ تنها نقاطی از سطح فرم را که دارای اطلاعات است آغشته میسازد و با فشار وارد کردن روی سطح چاپی، عمل چاپ را انجام میدهد. این خاصیت پلیت که مرکب را انتقال میدهد و یا نمیدهد، تنها برای چاپ سیاه و سفید مناسب است. برای تصاویری که دارای درصدهای مختلف خاکستری باشد باید روشهای دیگری استفاده نمود. برای این منظور یک نقطه از تصویر به قطعات بسیار کوچکی تقسیم میشود. حال هریک از این قسمتهای کوچک نسبت به درصد خاکستری مورد نیاز تصویر میتواند باعث انتقال مرکب و یا عدم انتقال مرکب باشد. هرچقدر تعداد نقاطی که مرکب را انتقال میدهند بیشتر باشد درصد خاکستری تصویر در آن منطقه بیشتر میگردد تا جایی که صددرصد نقاط یک قسمت مرکب را انتقال میدهند و باعث به وجود آمدن سطح کاملا مشکی چاپ میشوند. به این روش، یعنی تقسیم یک قسمت چاپی به نقاط کوچکتر ترام دهی یا اسکرین کردن میگویند.
با تقسیم کردن یک نقطه از تصویر به نقاط بسیار کوچکتر میتوان انواع درصدهای مختلف خاکستری از صفر درصد (سفیدی کاغذ) تا صددرصد (رنگ کامل مرکب) را به دست آورد. این فرایند بدین علت است که چشم بیننده وقتی نتواند اجزای کوچکتر ترام را به تنهایی ببیند تصویری از مجموعه آنها را احساس میکند که میتواند شامل نقاط سفید کاغذ نیز باشد. هرقدر مقدار سفیدی کاغذ کمتر باشد، یعنی نقاط مرکب خورده بزرگتر یا بیشتر باشد، بیننده درصدی از خاکستری بالاتری از رنگ آن مرکب تصور میکند.
برای چاپ بهتر تصاویر انواع ترامها مورد استفاده قرار میگیرد که به چهار گروه مختلف تقسیم میشود.


http://kimag.es/resizer/done/35644848.jpg

الف - ترام منظم: فاصله مساوی مابین نقاط - اندازه متغیر نقاط - نقاط هم شکل
ب - ترام غیرمنظم (1): فاصله غیرمساوی مابین نقاط - نقاط یک اندازه - نقاط هم شکل
پ - ترام غیرمنظم (2): فاصله غیرمساوی مابین نقاط - اندازه متغیر نقاط - نقاط هم شکل
ت - ترام غیرمنظم (3): فاصله غیرمساوی مابین نقاط - اندازه متغیر نقاط - نقاط غیرهم شکل

کاربرد ترام در کارهای رنگی و سیاه و سفید
تقسیم کردن تصویر به نقاط بسیار ریزی که قابل دیدن و تفکیک توسط چشم نیستند امکان چاپ تصاویری با درصدهای مختلف خاکستری را فراهم میسازند. حال اگر این نقاط بسیار کوچک دارای رنگهای مختلف نیز باشند بیننده مجموعه ترکیب شده این رنگها را تصور خواهد کرد ولی قادر نخواهد بود که تک تک نقاط ریز رنگ را به صورت مجزا ببیند. از این روش برای چاپ کارهای رنگی استفاده میشود

nafas65
10-04-16, 13:33
سلام من دنبال مطلب راجع به چاپ روی ظروف میگردم میتونی کمکم کنی؟
بقیه مطالبت عالی بود

sialkgraph
10-04-18, 17:55
سلام من دنبال مطلب راجع به چاپ روی ظروف میگردم میتونی کمکم کنی؟
بقیه مطالبت عالی بود

باید خدمت شما دوست خوبم عرض کنم که برای چاپ روی ظروف معمولا دو راه استفاده میشه. سیلک و تامپو.
چاپ سیلک هم به صورت دستی برای تیراژ کار پایین و هم به صوورت ماشینی برای تیراژ کار بالا وجود دارد. و به دلیل تنوع در نوع مرکب قابل استفاده برای چاپ روی انواع مواد مختلف هست. در این روش طرح ما روی یک توری نقش میبنده که هرچه این توری ریزتر و ظریفتر باشد ترامها دقیقتر و کیفیت چاپ بهتر خواهد بود. رنگ از سوراخهای توری گذشته و روی جنس مورد نظر چاپ میشود. اشکال قابل چاپ سیلک اسکرین عبارتند از: گرد، بیضی، مدور، مخروط، بی نظم، صاف، گرد مقعر، گرد محدب، ابعاد بزرگ، استوانه و...

اما چاپ تامپو. این چاپ در گروه چاپهای گود قرار میگیرد. این به دلیل استفاده از کلیشه گود در فرایند چاپ است. از ویژگی های آن، چاپ روی مواد مختلف و متنوع هم از نظر جنس مواد و هم از نظر شکل هندسی آنها میباشد. بطوریکه با این روش میتوان بر روی سطوح صاف، منحنی، گرد، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام دهیم. در این روش طرح مود نظر توسط یک کلیشه یا پد سیلیکونی از روش کلیشه گرفته شده و روی سطح مورد نظر فشرده میشود.

nafas65
10-04-19, 19:14
مرسی خیلی لطف کردی
مطلبت مفید بود.:d

sialkgraph
10-05-06, 02:57
دسته بندی چاپهای تماسی نسبت به نوع انتقال مرکب
انتقال اطلاعات از سطح فرم به سه روش امکانپذیر است.
1- انتقال اطلاعات توسط تفاوت سطح روی فرم
2- انتقال اطلاعات توسط تفاوت خاصیت جذب مرکب سطح فرم
3- انتقال اطلاعات توسط منفذهای روی فرم

دسته بندی چاپهای تماسی نسبت به روش انتقال اطلاعات
انتقال اطلاعات بر روی سطح مورد نظر، در چاپهایی که از پلیت استفاده میکنند به سه روش امکان پذیر است:
1- تخت روی تخت
2- دوار روی تخت
3- دوار روی دوار

روش تخت روی تخت
در این روش سطح تخت فرم که به مرکب آغشته شده است به روی سطح تخت کاغذ فشار داده میشود و در یک لحظه تمامی اطلاعات به روی کاغذ انتقال داده میشود. برای انتقال مرکب از روی فرم به روی کاغذ نیروی نسبتا زیادی نیاز است، به همین علت این روش برای چاپ کارهای نسبتا کوچک مناسبتر است.


http://1.aksup.com/images/cwg5dkn20rkpp60oph6.jpg

روش دوار روی تخت
در این روش فرم روی سطح صاف قرار میگیرد و کاغذ روی سیلندر روی سطح پلیت میغلتد. بدین وسیله فقط نوار باریکی از سطح فرم در هر لحظه چاپ میگردد. با این روش، انجام کارهای چاپی بزرگتری نسبت به چاپ تخت روی تخت، امکان پذیر است البته سرعت تولید آن پایین است.


http://1.aksup.com/images/qqpcysius9jormy7f4rs.jpg

روش دوار روی دوار
در این روش، فرم و کاغذ هر دو به دور سیلندر هستند. در اثر گردش دو سیلندر نوار باریکی از اطلاعات روی پلیت به روی کاغذ انتقال داده میشود. این روش چاپ، روشی بسیار مناسب برای چاپ هر نوع اندازه از کار، حتی ابعاد بزرگ با سرعت تولید بالا میباشد.


http://1.aksup.com/images/beehvg4p3zxjjz18mrn.jpg

روش دوار روی دوار خود دو نوع است:
1- چاپ مستقیم دوار روی دوار
2- چاپ غیر مستقیم دوار روی دوار

چاپ مستقیم دوار روی دوار (سیلندر روی سیلندر)
در این روش چاپ به صورت مستقیم بر روی سطح مورد نظر انجام میگیرد. بدین صورت که مرکب مستقیما از سیلندری که حامل فرم است (سیلندر فرم) به روی سطح کاغذ که به روی سیلندر دیگر است (سیلندر چاپ) انتقال مییابد. محتوای چاپی مورد نظر بر روی فرم باید به صورت تصویر آینه ای آن چیزی باشد که روی کاغذ به عنوان محصول چاپ از دستگاه خارج میشود.


http://1.aksup.com/images/sltsffrmy67nb0m3ajj2.jpg

چاپ غیر مستقیم دوار روی دوار
در این روش محتوای چاپی مورد نظر از روی پلیت و توسط سیلندر پلیت، نخست به روی سیلندر دیگری (سیلندر لاستیک) انتقال داده میشود و سپس به روی کاغذ (سیلندر چاپ) منتقل میگردد. در اینجا پلیت و کاغذ در تماس مستقیم نیستند بنابراین فشار کمتری به پلیت وارد میشود.


http://1.aksup.com/images/mvzyqr0wi5sa1sxm6w8v.jpg

sialkgraph
10-05-12, 22:38
معرفي روشهاي چاپ تماسي

در روشهاي چاپي تماسي انتقال مركب به روي كاغذ توسط فرم ثابت انجام ميگيرد. بدين معني كه نخست محتواي چاپي را به صورت نسخه اصلي يا فرم آماده ميكنند، سپس اين فرم را به دستگاه چاپ انتقال ميدهند. محتوا يا اطلاعات روي فرم ثابت و غير قابل تغيير است، لذا در صورت نياز به تغيير اطلاعات بايد فرم ديگري آماده شود. اگرچه در اين روش، ساخت و توليد فرم چاپي زمان بر، پر هزينه و فرم نيز غيرقابل تغيير ميباشد ولي به علت قابليت توليد نسخه هاي متعدد و با كيفيت بالا، فراهم شدن امكانات براي چاپ جلوه هاي ويژه، و استفاده از مركبهاي متداول و ارزان، روشهاي چاپي تماسي متداولترين روشها براي انتقال اطلاعات بر روي كاغذ و مواد مختلف مانند PVC و... ميباشد.

چاپ برجسته يا لترپرس (Letter Press)
چاپ برجسته از قديمي ترين روشهاي چاپي است كه در اواسط قرن 15 توسط گوتنبرگ اختراع گرديد. در چاپ برجسته، چاپ از حروف برجسته سربي كه كنار يكديگر چيده ميشوند براي تهيه فرم چاپي استفاده ميگردد. همين سطح برجسته است كه باعث انتقال اطلاعات از فرم به روي كاغذ ميگردد. به خاطر استفاده از حروف (Letter) و فشار دادن (Press) بر روي سطح مورد نظر براي چاپ به اين روش چاپي لترپرس ميگويند. پس معلوم شد كه فرم چاپ برجسته از حروف مختلف سربي تشكيل شده كه به علت برجستگي سطح حروف، انتقال مركب از روي آن ميسر ميگردد. روشن است كه بخشي از فرم كه حامل اطلاعات نيست با سطح چاپي تماس پيدا نميكند.


http://1.aksup.com/images/w4aubj3co5z5iiyrzh8.jpg
نمونه ای از یک حرف سربی

گرچه با دگرگونيهاي سريعي كه سالهاي اخير در امر چاپ رخ داده، روش چاپ برجسته كم كم منسوخ خواهد شد، ولي از اين روش چاپي همچنان در بعضي از چاپخانه ها، در مواردي خاص استفاده ميگردد. در اين نوع چاپ، چيدن حروف كنار يكديگر كاري بسيار زمان بر است و نياز به تجربه زيادي دارد. به منظور سهولت كار و انتخاب حروف با اندازه و شكل مورد نظر، در چاپخانه، ميزهاي مخصوصي براي طبقه بندي حروف و دسترسي راحت به آنها ساخته اند. به كسي كه كار چيدن حروف را انجام ميدهد حروف چين ميگويند. چاپ برجسته با استفاده از حروف سربي كه قرنها به عنوان مهمترين و تنها روش چاپ مورد استفاده قرار ميگرفت امروزه به علت هزينه بالاي توليد فرم چاپي ديگر رونق پيشين خود را از دست داده و جاي خود را به روشهاي جديد چاپ برجسته، يعني فلكسوگرافي با فرمهاي لاستيكي داده است.


http://kimag.es/resizer/done/19006069.jpg
نمونه ای از میزکار و گارسه در چاپخانه های برجسته

مهمترين اختراعي كه در اين شيوه چاپي انجام شد در سال 1913 توسط شخصي به نام گيلك (Gilke) كه خود ناشر كتاب بود صورت گرفت. اختراع گيلك سيستم جديدي بود كه تغذيه كاغذ به دستگاه چاپ را به طور خودكار انجام ميداد. به اين ترتيب كه كاغذ توسط گيره هايي كه روي بازويي به شكل ملخ هواپيما تعبيه شده بود، همراه با گردش ملخ، به محل مناسب براي چاپ انتقال ميافت. اين دستگاه چاپ به نام ماشين تيگل هايدلبرگ (Original Heidelberger Tigel) معروف به ملخي بود.


http://kimag.es/resizer/done/60944984.jpg
دستگاه چاپ ملخی

انتقال مرکب
در چاپ برجسته انتقال اطلاعات بر روی سطح چاپی توسط سطح برجسته روی فرم انجام میگیرد. سطحی که چاپ توسط آن صورت میگیرد نسبت به سطح غیرچاپی برجسته تر است. در شکل زیر نمونه ای از چاپ برجسته است که فرم چاپی دوار و کاغذ نیز به دور سیلندر قرار گرفته. لایه ای از مرکب با ضخامت ثابت به روی فرم انتقال داده میشود، سپس با تماس و فشار فرم به روی کاغذ یا سطح چاپی، بخشی از مرکب به روی آن انتقال داده میشود و چاپ صورت میگیرد.


http://kimag.es/resizer/done/33563708.jpg

چاپ فلکسو
با پیشرفت تکنولوژی به ویژه در بخش مواد، امروزه چاپ برجسته با فرمهای لاستیکی نسز امکان پذیر شده است. به این نوع چاپ، چاپ فلکسو گفته میشود که برای چاپ بر روی انواع مواد به ویژه در چاپ بسته بندی بسیار مناسب میباشد. از چاپ فلکسو برای تولید بعضی از روزنامه ها نیز استفاده میشود. شکل زیر نمونه ای از فرمهای چاپ فلکسو را نشان میدهد. این فرمها معمولا جهت نصب روی سیلندر بر روی صفحه ای از مواد سخت تر، مانند آهن، آلومینیوم و یا حتی پلی استر چسبانده میشود. در حدود سالهای 1950، برای اولین بار، اصطلاح فلکسوگرافی به معنی تهیه فرمهایی از جنس پلاستیکهای فتوپلی مریک مورد استفاده قرار گرفت. خاصیت این پلاستیکها در حساسیت آنها نسبت به بخشی از طیف نوری بود و همین امر سبب شد که برای انتقال اطلاعات بر روی این نوع فرمها از آن استفاده گردد. قبل از اختراع این نوع مواد حساس به نور، از لاستیکهای طبیعی برای تهیه پلیتهای چاپ فلکسو استفاده میشد.


http://kimag.es/resizer/done/37383396.jpg

انتقال مرکب
در این روش سیلندر که دارای حفره های بسیار ریزی است به مرکب آغشته میشود و مرکب اضافی از روی آن توسط تیغه ای برداشته میشود. حال مرکب که در حفره های آن قرار گرفته عمل انتقال مرکب بر روی فرم را به صورت یکنواخت میسر میسازد. به این نوع سیلندرها، سیلندر آنیلوکس (Anilox) میگویند.


http://kimag.es/resizer/done/83127273.jpg
شیوه چاپ برجسته فلکسو

چاپ لترست (Letterset Printing)
لترست چاپ برجسته ای است که در آن، تصویر و متن از روی فرم برجسته به صورت غیر مستقیم بر روی سطح چاپی انتقال پیدا میکند و چاپ توسط پلیت واسطه (Offset printing) انجام میگیرد. این روش با چاپ افست متفاوت است.


http://1.aksup.com/images/zjzoq3wbboad50rxgy0p.jpg
چاپ لترست

کیفیت چاپی
اگرچه هریک از روشهای چاپ برجسته کیفیت ویژه ای دارند و هرکدام برای مورد چاپی متفاوت مناسب است، لیکن امتیاز خاص روش چاپ لترست این است که با فرمهای برجسته میتوان شمارگان بالایی را چاپ نمود. شکل زیر نمونه ای از چاپ لترپرس و فرم آن را نشان میدهد. همانطور که مشاهده میشود در این روش چاپی، مرکب در اثر فشار مابین فرم سطح چاپی به لبه ها و دور از مرکز تصویر انتقال پیدا کرده است، به عمین علت نوع مرکب در تعیین کیفیت کارهای چاپی به وسیله این روش اهمیت خاصی دارد.


http://kimag.es/resizer/done/11895720.jpg

bahman.tp
10-05-23, 18:25
سلام دوستان خوبم .با اجازه یک وبلاگ معرفی می کنم که میدونم مطالب خوبی می تونه در اختیارمون بزاره
http://cheraphic.blogfa.com

sialkgraph
10-05-25, 16:41
متاسفانه به دلیل کپی های غیر مجاز و بدون ذکر منبع این مطالب در سایتهای دیگر توسط دوستان .... از ادامه دادن به این مطالب منصرف شده و اگر تمایل به ادامه این مطالب دارین میتونید به شماره های جدید مجله گرافیک نو مراجعه کنید.


آدرس مجله گرافیک نو

http://mag.cgpersian.com/