ده نکته درباره خلاقیت که هیچ کس به شما نگفته است کتاب آموزش عکاسی با گوشی موبایل آموزش کاربردی عکاسی دیجیتال آموزش راینو
راهنمای فتوشاپ برای عکاسان راهنمای کاربردی طراحی داخلی کتاب ترفندهای عکاسانه راهنمای گام به گام ترسیم و طراحی

خدمات دانشجویی و طراحی کافه دیزاین آموزش طراحی لباس

آموزش طراحي خودرو اسکچ و راندو (دستی + کامپیوتری) - کلاس‌های حضوری

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 24 از 26

موضوع: حمام ها

 1. "" #17
  کاربر برجسته parisa89 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  666

  پیش فرض

  حمام شاه اصفهان
  بانیان و سازندگان بنا :
  بانی این حمام شاه عباس اول صفوی بود
  نکاتی درباره معماری بنا
  از دو فضای اصلی اصلی سر بینه و گرمخانه تشکیل شره و فضای چال حوض در کنار گرمخانه بخش عمده ای از بنا را فرا گرفته است.
  سر بینه فضایی با قاعده هشت و نیم هشت و گرمخاته نیز قاعده ای هشت و نیم هشت دارد. در هشتی این بنا نقاشی بر روی گچ دیده می شود.
  پلان حمام شاه اصفهان.JPG (23.6 كيلو بايت)

  حمام شاه اصفهان.JPG (10.9 كيلو بايت)  حمام فین
  در مجموعهٔ‌ باغ هر يک داراى خزينه و حوض‌هاى متعدد آب فين ۲ حمام کوچک و بزرگ وجود دارد که هستند. حمام کوچک آن از حيث معمارى چندان مهم نيست؛ اما حمام بزرگ آن با ستون‌هاى مرمرى و سقف نقاشى شده، بسيار جالب توجه است.
  در حمام کوچک باغ فين واقعهٔ قتل اميرکبير (قهرمان مبارزه با استعمار در دورهٔ قاجار) روى داده است و از اين حيث، ارزش و اعتبار تاريخى دارد.
  پلان حمام فین.JPG (18.4 كيلو بايت)
  پلان حمام فین2.jpg (14.3 كيلو بايت)

  پلان حمام فین3.jpg (13.6 كيلو بايت)


  گنجنامه – حمام ها – مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهر سازی
  زندگی جدید – کالبد قدیم جلد 1- 2 - 3 . نویسنده : ناشر وزارت مسکن و شهر سازی سال نشر 1372
  معماری ایران دوره اسلامی جلد 2 . نویسنده : محمد یوسف کیانی – سال نشر
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام شاه اصفهان.JPG
مشاهده: 724
حجم: 23.6 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام شاه اصفهان.JPG
مشاهده: 302
حجم: 10.9 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام فین.JPG
مشاهده: 477
حجم: 18.4 کیلو بایت  

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام فین2.jpg
مشاهده: 329
حجم: 14.3 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام فین3.jpg
مشاهده: 307
حجم: 13.6 کیلو بایت  
  آسمان ، چشم آبی خداست ، نگران همیشۀ من و تو . . .

 2. "" #18
  کاربر برجسته parisa89 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  666

  پیش فرض

  حمام گنجعلی خان
  حمام گنجعلي خان اثري بديع از نقاشي ها، مقرنس كاري ها، كاشيكاري ها و گچبرهاي زيبا همراه با استفاده از تزيينات سنگي بسيار ظريف است. آب مورد نياز اين حمام از قناتي تأمين مي شد كه مظهر آن در ميدان گنجعلي خان بود.
  خروج فاضلاب آن نيز با درنظر گرفتن مسائل بهداشتي و زيست محيطي بوده است. اين حمام 26 متر طول 30 متر عرض و حدود 1300 متر مربع زيربنا دارد، كه شامل سردر، دالان ورودي، رختكن، هشتي حدفاصل گرمخانه، خزينه، چال حوض، بخش خصوصي و تون مي باشد.
  حمام گنجعلی خان.JPG (22.2 كيلو بايت)
  حمام شاه رضوی
  این بنا تاریخی که در گذشته در حاشیه بازار بزرگ و جنب مسجدی به همین نام قرار داشت ، اکنون با توسعه حریم حرم رضوی در جنوب غربی صحن جامع رضوی واقع و به عنوان یک بنای تاریخی منتسب به شاه عباس اول صفوی ، در دست بازسازی است.
  پلان حمام شاه رضوی.JPG (27.8 كيلو بايت)

  پلان حمام شاه رضوی2.JPG (13.5 كيلو بايت)


  گنجنامه – حمام ها – مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهر سازی
  زندگی جدید – کالبد قدیم جلد 1- 2 - 3 . نویسنده : ناشر وزارت مسکن و شهر سازی سال نشر 1372
  معماری ایران دوره اسلامی جلد 2 . نویسنده : محمد یوسف کیانی

  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام شاه رضوی.JPG
مشاهده: 888
حجم: 27.8 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام شاه رضوی2.JPG
مشاهده: 283
حجم: 13.5 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام گنجعلی خان.JPG
مشاهده: 1891
حجم: 24.6 کیلو بایت  

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام گنجعلی خان.JPG
مشاهده: 364
حجم: 22.2 کیلو بایت  
  آسمان ، چشم آبی خداست ، نگران همیشۀ من و تو . . .

 3. "" #19
  عضو فعال افسانه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  محل سکونت
  ارومیه
  نوشته ها
  99

  پیش فرض

  شاید كمتر كسی بداند كه ایرانی‌ها بیشتر از 3هزارسال پیش توی شهرهایشان حمام عمومی داشته‌اند و احتمالا اولین حمام تاریخ را جمشید پادشاه پیشدادی ایران ساخته است. جمعه‌ها مخصوص آقایان بود و مابقی هفته در اختیار و قرق خانم‌ها. از یك ساعت قبل از اذان صبح كه بوق حمامی زده می‌شد تا دم‌دمای غروب وقت بود تا خلق‌الله وسایل حمامشان را بریزند توی بقچه و راه بیفتند طرف حمام عمومی محل كه آبی به تنشان بزنند. با اینكه ظاهرا حمام را برای شست‌وشو و نظافت تن می‌ساختند اما سازندگان و معماران حمام باید خیلی كاربردهای دیگر را هم در نظر می‌گرفتند؛ آن زمان‌ها حمام محل تراشیدن موی سر، رنگ كردن ریش و حجامت هم بود. خیلی از دختر پسندیدن‌ها، خواستگاری‌ها و احتمالا مراسم حنابندان بعدی در حمام اتفاق می‌افتاد. روز عروسی، خانواده عروس و داماد به حمام دعوت می‌شدند و در عزا، فك و فامیل نزدیك فرد از دنیا رفته در روز پنجم سوگواری، خانواده عزادار را به حمام می‌بردند و عزا را در می‌كردند. این روزها نه كسی صدای بوق حمامی را می‌شنود و نه كسی توی كوچه با بقچه حمام و لپ‌های گل انداخته دیده می‌شود.
  بد نیست بدانید در حمام‌های عمومی قدیمی، فضاها طوری پشت سر هم چیده می‌شد تا ناخودآگاه یك مسیر منطقی را طی كنی؛ بعد از سر در حمام، یك راهرو افراد را به فضای سربینه می‌برد كه از نظر دما خیلی نزدیك به فضای بیرون بود. بعد یك راهرو قرار داشت كه هوایش كمی گرم‌تر از سربینه بود و در آخر گرمخانه بود كه از تمام فضاهای دیگر گرمتر بود. شست‌وشوی بدن و حمام كردن برای ایرانی‌ها علاوه بر پاكیزه كردن تن و دفع چرك، یك آیین مذهبی هم بوده. در تمام ادیان پیش از اسلام- از مهرپرستان گرفته تا زرتشتی‌ها-غسل كردن یكی از شرط‌های شركت در مراسم بوده، این است كه نه تنها در یك جایی مثل كاخ شاهی تخت جمشید نشانه‌هایی از حمام پیدا می‌كنند بلكه باستان‌شناس‌ها، بعد از كلی جست‌وجو به این نتیجه رسیدند كه ساخت حمام‌های عمومی از عهد هخامنشی در همه شهرهای ایران رایج بوده است. غسل كردن چه به صورت واجب و چه به صورت مستحب، به مناسبت‌های مختلف به مسلمان‌ها سفارش شده، به همین خاطر بعد از اسلام، شاهان ایرانی و البته آدم‌های خیر، شهرهای ایرانی را پر كردند از حمام‌های عمومی تا جایی كه در شهری مثل اصفهان فقط در عهد صفوی 152 حمام عمومی ساخته شد
  بخش های مختلف حمام دو بخش كوچك و بزرگ حمام به ترتیب شامل قسمت هایی همچون جلو خان ، سردر ورودی ، هشتی ، راهروهای ارتباطی ، سربینه ، میان در ،‌ گرم خانه ، خزینه ، صفه شاه نشین ، اتاق نظافت ، تون ، گربه رو ( چپیله ) ، دستک ، برف انداز ، جام خانه و چاه خانه می باشد . البته دو فضای اصلی در حمام های قدیمی به ترتیب 1ـ سربینه 2ـ گرم خانه می باشد .   1ـ سربینه فضای اول حمام ، بینه یا سربینه ، رختكن و جای آماده شدن برای استحمام یا خروج از حمام بوده ، بینه یا سربینه ، مهم ترین و زیبا ترین فضای حمام است ، فضایی وسیع و پر تزیین با گنبدی بزرگ و حوضی در میان ، در اطراف فضای میانی بینه ، سكوهایی برای استراحت مراجعین است كه برای ورود به آنها ، باید از چند پله بالا می رفتند و پاها را قبل از ورود در حوض های روی سكوها می شستند ، بیشترین تزیینات حمام ، همیشه در بینه است . كف بینه و غرفه های اطراف آن معمولاً سنگی است . نورپردازی منظم بینه برتأثیر این تزیینات می افزاید . حوض درون سربینه و فواره آن ، آرامش فضا را دوچندان می كند . حمام در قدیم فقط محل استحمام نبوده ، بلكه مكانی برای گذراندن اوقات فراغت ، گفتگو و تبادل نظر،رفع خستگی و حتی عبادت ، گرد آمدن دوستان و حل و فصل مسایل زندگی بوده ، در واقع وسعت زیاد سربینه ، حمام سلطان امیراحمد ، خود گواه این موضوع می باشد . البته سربینه حمام سلطان امیراحمد ، به شكل هشت ضلعی با گچبری های زیبا و سقف رسمی بندی و جاكفشی های سنگی كه ستون ها و دیوارهای آن با كاشی معرق تزیین شده است . در سقف سربینه ، عبارت شریفه لا اله الا الله ( جهت قبله ) و در طرف مقابل تاریخ 1192 هـ . ق نشان از مرمت مكان پس از زلزله معروف دوره زندیه می باشد .
  2ـ گرم خانه فضای دوم در گرم خانه ، محل شستشو و تطهیر بدن می باشد . گرم خانه اغلب فضایی ساده تر از بینه است كه گوشه هایی برای نشستن و شستشو دارد . خزینه آب گرم و حوض آب سرد و فضاهایی خصوصی تر برای استحمام در مجاورت گرم خانه قرار دارد . روشنایی گرم خانه از نور گیرهای سقفی تأمین می شود . نورگیرهایی با شیشه های عدسی مانند وجود دارد تا نور كافی وارد حمام شده و داخل حمام توسط بچه های شیطان! دیده نشود . ازاره و دیوار گرم خانه تا یك متر كاشی كاری معرق و تا سقف آهك بری با ملات ساروج می باشد .   نوع معماری حمام های قدیمی ، معماری پیچیده ای دارد و گاهی دو حمام در كنار همدیگر قرار می گیرند . بینه در بین ورودی حمام و گرم خانه قرار دارد ، هوای بینه را نیمه گرم می كردند تا مراجعان یكباره با هوایی گرم مواجه نشوند وهمچنین در هنگام خروج از گرم خانه ، سلامتشان در خطر نیفتد . ورودی حمام و نیز فضای بین بینه و گرم خانه را كه « میان در»  نامیده می شود به نوعی با پیچ و خم بسیار طراحی می كردند كه جلو تبادل مستقیم حرارت و رطوبت را بگیرد و هوای بیرون حمام به بینه و هوای بینه به گرم خانه و بالعكس به سهولت منتقل نشود . كل حمام را برای حفظ گرمای درونی آن ، معمولاً پایین تر از سطح زمین و درون خاك می ساخته اند . بخشی از فضاهای حمام نیز نقش پشتیبانی دارد . یعنی فضاهای مربوطه به تأمین آب و حرارت حمام مثل تون و انبار هیزم ، كه تون محل افروختن آتش در پشت گرم خانه و خزینه قرار داشته و از بیرون حمام به آن وارد می شوند . حمام به لحاظ اصول فنی كه باید در ساختنش رعایت شود ، از پیچیده ترین انواع بناست .
  واژه نامه : جلوخان : محوطه ای باز از اجزای دستگاه ورودی كه پیش از سردر و در جلو آن قرار می گیرد . خزینه : در حمام ، اتاقی كوچك برای شست و شو ، در كنار گرم خانه و برروی گلخن ، كه در آن تا نیمه آب می ریزند . بعضی از حمام ها علاوه بر خزینه آب گرم ، خزینه آب ولرم یا سرد هم دارد . ساروج : ملاطی مقاوم دربرابر آب ، ازآهك و خاكستر ، خاك رس و ... می باشد . تنبوشه : لوله های سفالین که از آن برای انتقال آب بین بخشهای مختلف حمام استفاده می شده است . سربینه : محل رخت كن و استراحت و گفتگو در حمام كه پس از مدخل و پیش از گرم خانه قرار دارد . گربه رو : 1) مجرای هوا در زیر كف ، برای دفع رطوبت    2) در حمام ، مجرایی كه هوای گرم و دود تون را از زیر كف حمام عبور می دهد و كف و هوای حمام را گرم می كند . گرم خانه : در حمام ، محل اصلی استحمام و جای مشت و مال كه خزینه از ملحقات آن است . گلجام : شیشه های رنگین در روزن سقف یا دیوار تون : مجموعه راهرو ، اتاقک و ظرفی مسین که در کف و زیر خزینه تعبیه می شود. در کف و مرکز خزینه ظرفی مسین بصورت گودالی کوچک قرار داده می شود و زیر آن اتاقکی وجود دارد که توسط راهرویی به بیرون حمام متصل می شود و شخصی به اسم تون تاب در فواصل زمانی منظم بوسیله افروختن هیزم و سایر مواد سوختی در تون ؛ آب داخل خزینه را گرم نگه می داشته است . دود ناشی از دود و دم سوختن تون بصورت مستقیم به دودکش ها مرتبط نمی شده بلکه توسط گربه روهای کف حمام به بیرون حمام هدایت می شده تا از گرمای آن برای گرم شدن کف حمام استفاده شود. نام های دیگر تون ؛ گلخن ، تیون و پاتیون است. گلخن : تون هشتی : فضای سرپوشیده در ورودی ، كه معمولاً بلافاصله بعد از سردر و در مدخل قرار می گیرد و قاعده آن ممكن است به صورت شكلهای منتظم هندسی مختلفی ساخته شود .
  جهان رابنگر جهان را در رخوت معصومانه ی خواب اش که از خویش چه بیگانه است!

 4. "" #20
  کاربر برجسته parisa89 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  666

  پیش فرض

  حمام وکیل
  حمام وکیل از بناهای دوران كریم خان زند (1172-1193) در شیراز است كه به دستور وی در محله میدان شاه، جنب مسجد وكیل (خیابان طالقانی) ساخته شد.
  این حمام كه به عنوان حمام عمومی ‌شهر شناخته می‌شد، دارای چهار قسمت مرتبط با یكدیگر است. مدخل ورودی این حمام هم اینك یك هشتی است كه در ابتدا وجود نداشته و دوره پهلوی احداث شده است. این هشتی دارای سقفی با گچ‌كاری برجسته است.
  ستون‌های این حمام از جنس سنگ گندمك گوگرددار و سخت است. این ستون‌ها یك پارچه هستند و بر روی آنها به فرم هندسی، مقرنس گچی كم عمق دیده می‌شود ولی مقرنس آن برجسته است.
  در وسط محوطه سر بینه حوض كثیرالاضلاعی از سنگ ساخته شده و در یك سمت آن راهرویی است كه به هشتی دوم منتهی می‌شود. در كف حمام چندین رج آجر آب خروده كار شده و بین آنها ساروج ریخته اند تا فشار آب را تحمل كند.


  حمام علی قلی آقا
  على قلى آقا در زمان خود (عصر صفوى) مجموعه اى در يكى از محلات اصفهان برپا كرد كه شامل بازارچه، مسجد، گرمابه، كاروانسرا، سقا خانه و ....است
  اين گرمابه در گذشته و در زبان مردم محل به حمام دوقلو معروف بوده است.چون مانند بسيارى از حمام هاى قديم از دو بخش مختص زنان و مردان ساخته شده بود و دو در جداگانه نيز داشت.سربينه يا بخش زنانه كوچك تر با معمارى زنانه تر و بخش مردانه بزرگ تر بوده است كه به تناوب و همزمان مورد استفاده قرار مى گرفته است.حمام هاى بزرگ و كوچك على قلى آقا كه به ثبت آثار ملى رسيده است جداى از ويژگى هاى حمام هاى ايرانى از ارزش خاص تاريخى و هنرى برخوردار است.تزيينات كاشى هفت رنگ معرق با نقوش اسليمى و ختايى، انسانى، نقش گل و مرغ و آهك برى زمان صفويه و نقاشى هاى دوره قاجار كه بعدها به آن اضافه شده است ازاين جمله است.
  جالب اينكه نقاشى هاى مربوط به حمام بزرگ يا مردانه بيشتر صحنه شكار است و نقاشى هاى حمام كوچك تر ظروف ميوه و... ساختمان چهارحوض اين حمام كه در ضلع جنوبى گرمخانه با پوشش طاق و چشمه بر روى هشتى ستون سنگى و در دو طرف، نيم هشتى هاى زيبا يى قد برافراشته فضاى معمارى شكوهمندى را به وجود آورده است. اين حمام كه نزديك به دو سال ازمرمت و تغيير كاربرى آن مى گذرد براى مردم اصفهان و گردشگران كمتر شناخته شده. اكنون با مجسمه هايى از موم كه در هر يك از غرفه هاى آن قرار گرفته ( به نشانه يك طيف - طبقه يا قشرى از جامعه آن روز اصفهان ) به همراه انواع ابزار و وسايل حمام، آن را به يكى از جاذبه هاى زيباى مردم شناسى در اصفهان بدل نموده است


  گنجنامه – حمام ها – مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهر سازی
  زندگی جدید – کالبد قدیم جلد 1- 2 - 3 . نویسنده : ناشر وزارت مسکن و شهر سازی سال نشر 1372
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام علی قلی آقا1.JPG
مشاهده: 151
حجم: 21.5 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: پلان حمام علی قلی آقا.JPG
مشاهده: 495
حجم: 28.1 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام علی قلی آقا1.jpg
مشاهده: 132
حجم: 16.3 کیلو بایت  

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام علی قلی آقا.jpg
مشاهده: 109
حجم: 15.7 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام وکیل1.jpg
مشاهده: 115
حجم: 16.8 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام وکیل2.JPG
مشاهده: 100
حجم: 30.0 کیلو بایت  

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام وکیل.jpg
مشاهده: 113
حجم: 18.4 کیلو بایت  
  آسمان ، چشم آبی خداست ، نگران همیشۀ من و تو . . .

 5. "" #21
  مدیر ارشد lady_atieh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  6,817

  پیش فرض

  مطالبی که از سایت میذارین رو هم حتما سایتشو رو ذکر کنین . آدرس دقیق سایت رو بذارین .

 6. "" #22
  کاربر برجسته parisa89 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  666

  پیش فرض

  حمام خان یزد
  حمام: اين حمام که به "گرمخانه نور" نيز شهرت دارد، در سال 1212 هـ. ق در کنار "مجموعه خان" شهرستان يزد بنا شد. حمام خان نيز از جمله تاسيسات "محمد تقي خان بافقي" حاکم يزد است. از تزيينات اين حمام، مي توان به نقاشي هاي قسمت شاه نشين آن اشاره کرد. مساحت حمام خان 1170 متر مربع و زيربناي آن نه صد متر مربع است. اين حمام به گاوروتون شاه نشين، خزينه و ... مجهز بود. حمام خان امروزه به چاپخانه سنتي تبديل شده است.  گنجنامه – حمام ها – مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهر سازی
  زندگی جدید – کالبد قدیم جلد 1- 2 - 3 . نویسنده : ناشر وزارت مسکن و شهر سازی سال نشر 1372
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام خان یزد.jpg
مشاهده: 126
حجم: 25.0 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام خان یزد1.jpg
مشاهده: 197
حجم: 28.2 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام خان یزد2.jpg
مشاهده: 174
حجم: 17.0 کیلو بایت  

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام خان یزد3.jpg
مشاهده: 143
حجم: 12.1 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام خان یزد4.jpg
مشاهده: 139
حجم: 11.3 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام خان یزد5.jpg
مشاهده: 112
حجم: 18.2 کیلو بایت  

  آسمان ، چشم آبی خداست ، نگران همیشۀ من و تو . . .

 7. "" #23
  کاربر برجسته parisa89 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  666

  پیش فرض

  حمام چهارفصل اراک
  این حمام دارای سه قسمت: حمام مردانه، زنانه و حمام اقلیت های مذهبی و مانند تمام حمام های قدیمی که آب جاری استفاده می کردند چند متر از سطح خیابان گودتر است.
  رخت کن مام با کاشیکاری های بسیار زیبای هفت رنگ تزئین شده و سقف حمام روی هشت ستون قرار دارد که این ستون ها دارای پیچگاه های بسیار زیبا و کاشی های منقوش می باشد.
  وجه تسمیه آن به واسطه تابلوهای کاشی می باشد. که در ارتباط با چهار فصل سال منقوش گشته و در چهار سمت سربینه حمام مردانه نصب بوده است. بر روی این کاشی های خشتی نقوشی از مناظر طبیعی دیده می شود که احتمالاً حکایت از آن دارد که این حمام در چهار فصل سال می تواند مورد استفاده باشد. گنبد اصلی سربینه برروی هشت ستون اصلی قراردارد ک هاین ستون ها نیزبه شکل هنرمندانه ای کاشی کاری شده ودارای پیجک های بسیار زیبایی است. از جمله ویژگی های معماری سربینه علاوه برطرح قرینه سازی و رسم بندی ها و نحوه ستون بندی آن همین کاشی کاری ها است که شامل کاشی کاری های قالبی و پیجکی است و تمام سطح سربینه مردانه بوسیله همین کاشی ها تزئین یافته است.
  - گنجنامه – حمام ها – مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهر سازی
  - مجموعه مقاله های همایش حمام در فرهنگ ایرانی
  ناشر : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال نشر 1384
  معماری اسلامی
  نویسنده : پاپادوپولو سال نشر 1368
  یادنامه استاد دکتر لطیف ابوالقاسمی – هنر و معماری اسلامی ایران سال 1384

  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام چهارفصل اراک.jpg
مشاهده: 122
حجم: 19.8 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام چهارفصل اراک1.jpg
مشاهده: 125
حجم: 37.0 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام چهارفصل اراک2.jpg
مشاهده: 210
حجم: 18.6 کیلو بایت  

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام چهارفصل اراک3.jpg
مشاهده: 133
حجم: 12.2 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام چهارفصل اراک4.jpg
مشاهده: 98
حجم: 14.4 کیلو بایت  
  آسمان ، چشم آبی خداست ، نگران همیشۀ من و تو . . .

 8. "" #24
  کاربر برجسته parisa89 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  666

  پیش فرض

  حمام گله داری بندرعباس
  حمــام گله داری بندرعباس اثری مربوط به دوره قاجـــاریه و قرن 13 ه.ق می باشد. بانی این بنا حاج شیخ احمد گله داری می باشد.
  مصالح به كار رفته در این بنا سنگ های دریایی اسفنجی ساروج محلی و گچ دستكوب می باشد. در بالا نقشه كلی این بنا نشان داده شده است. فضاهای معماری حمام گله داری:
  حمام گله داری شامل قسمت های هشتی- رختكن- میاندر- گرمخانه- خزینه- آتشدان- خاص نشین وحمام خصوصی می باشد.
  حمام گله داری بندرعباس.jpg (41.1 كيلو بايت)

  حمام گله داری بندرعباس2.jpg (31.8 كيلو بايت)

  حمام گله داری بندرعباس3.jpg (86.6 كيلو بايت)


  حمام گله داری بندرعباس4.jpg (43.8 كيلو بايت)

  حمام گله داری بندرعباس5.jpg (15.7 كيلو بايت)

  مديريت ضميمه ها

  - گنجنامه – حمام ها – مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده معماری و شهر سازی - مجموعه مقاله های همایش حمام در فرهنگ ایرانی ناشر : سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال نشر 1384
  معماری اسلامی
  نویسنده : پاپادوپولو سال نشر 1368
  یادنامه استاد دکتر لطیف ابوالقاسمی – هنر و معماری اسلامی ایران سال 1384
  تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام گله داری بندرعباس.jpg
مشاهده: 625
حجم: 41.1 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام گله داری بندرعباس2.jpg
مشاهده: 353
حجم: 31.8 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام گله داری بندرعباس3.jpg
مشاهده: 250
حجم: 86.6 کیلو بایت  

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام گله داری بندرعباس4.jpg
مشاهده: 305
حجم: 43.8 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: حمام گله داری بندرعباس5.jpg
مشاهده: 194
حجم: 15.7 کیلو بایت  
  آسمان ، چشم آبی خداست ، نگران همیشۀ من و تو . . .

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •