خدمات دانشجویی و طراحی کافه دیزاین

آموزش طراحي خودرو اسکچ و راندو (دستی + کامپیوتری) - کلاس‌های حضوری

صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 33

موضوع: پرده

 1. "" #1
  عضو ارشد ELENA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  928

  پیش فرض پرده

  نكات مهم در انتخاب پرده
  يكى از اقدامات مهم در خانه آرايى آويزان كردن پرده متناسب با چيدمان منزل است. پرده ها بيش از هر چيز ديگرى در منزل جلب توجه مى كنند، به همين دليل اگر هماهنگ با ديوارها و اسباب و اثاثيه انتخاب شوند، نقش مهمى در ايجاد آرامش اتاق ها خواهند داشت.كارآمدترين پرده ها معمولاً در اتاق نشيمن كه محل گفت وگو و آسايش افراد خانواده در بيشتر اوقات است، قرار مى گيرد.در انتخاب پرده اتاق نشيمن توجه به هماهنگ بودن رنگ آن با رنگ مبلمان و ميز و آباژور در ايجاد يك فضاى آرام و دلنشين ضرورى است. اگر بزرگترين پنجره منزل در اتاق نشيمن قرار دارد، براى كنترل گرما و سرماى هوا بهتر است از پرده هايى با جنس تور يا حرير كه گردش هوا در آنها به راحتى انجام مى گيرد، استفاده كرد.پرده هاى اتاق پذيرايى به لحاظ ويژگى اتاق بايستى از نوع مجلل تر و نفيس ترى انتخاب شوند. اگر فضاى اتاق پذيرايى كوچك است، براى بزرگ نشان دادن آن از پرده هاى تور با رنگ هاى بسيار روشن و ملايم و بدون والان استفاده كنيد. پرده هاى والان دار مناسب و درخور سالن هاى پذيرايى بزرگ هستند. براى شيك و آرام جلوه دادن اتاق پذيرايى بهتر است رنگ والان ها را متناسب با رويه مبلمان انتخاب نماييد.در انتخاب پرده آشپزخانه نيز دقت كنيد كه نوع طرح دار و با رنگ هاى شاد و نسبتاً كوتاه استفاده كنيد. آويزان كردن پرده بلند نه تنها مانع از ديد بهتر وسايل آشپزخانه مى شود بلكه جلوه شيك آشپزخانه را از بين مى برد. پرده اتاق خواب بايد طرحى آرام و يكرنگ داشته باشد تا بتوان به راحتى در آن به استراحت پرداخت. براى عبور و مرور بهتر نور و دما بهتر است پرده اتاق خواب از جنس حرير يا پارچه هاى ضخيم انتخاب شود. پرده هاى دستشويى و حمام نيز به لحاظ بهداشتى بايستى از رنگ هاى روشن و الياف مصنوعى تهيه شود تا شست وشو و نظافت آن به راحتى انجام گيرد.
  روزنامه شرق

 2. "" #2
  عضو ارشد ELENA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  928

  پیش فرض

  هرچه موانع بيشتري براي ورود سرما به داخل ايجاد كنيم، فضا گرم‌تر خواهد شد. پرده ضخيم نيز يكي از اين موانع است. بنا به ادعاهاي كارشناسان، سرماي امسال در 50 سال گذشته بي‌سابقه بوده است. شايد هم به همين خاطر است كه با انجام تمام تمهيدات لازم شامل كاربرد نوارهاي درزگير، بستن دريچه‌هاي كولر و غيره، هنوز هم اغلب ما از سرماي زمستان در فضاي داخل خانه‌هايمان لرزانيم.
  از طرف ديگر، اين روزها در رسانه‌هاي گروهي به‌خصوص تلويزيون در قالب برنامه‌هاي انيميشن و پيام‌هاي زيرنويس، علاوه بر يادآوري نكات فوق براي جلوگيري از اتلاف انرژي، هموطنان را به آويختن پرده‌هاي ضخيم در مقابل پنجره‌ها و درواقع صرفه‌جويي در مصرف انرژي گرمايي از اين طريق، توصيه مي‌كنند.
  اين توصيه‌ها اگرچه ممكن است به نظر بسياري از ما - كه اقدامات قبلي به‌خصوص پوشاندن درزهاي پنجره‌ها و درها را با درزگير انجام داده‌ايم – بي‌نتيجه برسد ولي مطالعات نشان داده است كه 30 درصد سرماي بيرون، ‌از طريق شيشه‌ها به داخل راه مي‌يابد؛ در نتيجه در فضايي كه شيشه‌هاي آن پوشش خوبي ندارند، نياز بيشتري به انرژي گرمايي براي گرم‌كردن وجود دارد.
  علاوه بر اينها توجيه بعضي‌ها براي به‌كارنبردن پرده‌هاي ضخيم، بهره‌مندي از تابلوي طبيعت زيباي برفي از پشت پنجره است؛ آنها ترجيح مي‌دهند براي لذت‌بردن از اين نما، مانعي در مقابل چشمان‌شان وجود نداشته باشد ولي واقعيت اين است كه هرچقدر هم كه تماشاي ريزش برف و فضاي زيبا و بي‌نظير برفي بيرون – به‌خصوص از پنجره‌هايي كه چشم‌اندازي از درختان پوشيده از برف دارند - لذت‌بخش باشد ولي هرگز به تحمل سرما و مشكلات مختلف مانند قطعي گاز و برق نمي‌ارزد. ديدن اين مناظر با پوششي مناسب در بيرون خانه نيز امكان‌پذير است.
  با همه اين توضيحات، در كنار تمهيدات قبلي، آويختن پرده‌هاي ضخيم در مقابل پنجره‌ها خود اقدامي مؤثر در صرفه‌جويي انرژي به حساب مي‌آيد. ‌البته براي اين منظور علاوه بر روش‌هاي معمول يعني آويختن پرده‌اي روي پرده توري يا حرير يا پرده‌اي در قالب آستري در زير پرده حرير، راهكارهاي ديگري نيز وجود دارد كه در زير به چند نمونه از آنها براي پنجره‌هاي مختلف اشاره مي‌كنيم:
  پرده‌هايي در كمترين فاصله با پنجره:
  وقتي از پرده‌هاي معمولي در مقابل پنجره‌ها استفاده مي‌شود، فاصله‌اي حداقل 5 سانتي‌متري با پنجره و در واقع شيشه باقي مي‌ماند كه براي تبادل انرژي و خروج گرما و ورود سرما كافي است؛ درحالي كه هرچه اين فاصله كمتر باشد، مانع پرده‌اي براي تبادل انرژي قوي‌تر عمل مي‌كند.
  اين مشكل درمورد پنجره‌هايي كه به‌صورت فرورفته داخل ديوار قرار گرفته و پنجره با ديوارهاي طرفينش گاهي 40سانتي‌متر يا حتي بيشتر اختلاف سطح دارد، بيشتر است.
  بنابراين براي چنين پنجره‌هايي _ با هدف ايجاد مانع در مقابل ورود سرما _ مي‌توانيد از انواع و اقسام سايه‌بان‌ها، پرده كركره‌، حصير و پشت‌دري استفاده كنيد.
  علاوه بر اين، براي جلوگيري از اتلاف انرژي مي‌توانيد با نصب چوپ‌پرده ديگري روي ديوار يا سقف طرفين اين فرورفتگي، پرده ضخيم ديگري نيز روي مكان فرورفته و در راستاي ديوارهاي طرفين بياويزيد. به اين صورت، موانع ورود سرما بيشتر خواهد شد.
  نكته يك: پيشنهاد استفاده از انواع و اقسام سايه‌بان‌ها (شيدها) يا پشت‌دري، پرده كركره و مانند اينها، تنها مختص پنجره‌هاي فرورفته نيست بلكه شما مي‌توانيد روي پنجره‌هاي معمولي نيز براي كاهش فاصله ميان پنجره و پرده، ‌به جاي آستري از اين نوع پرده‌ها استفاده كنيد.
  پشت‌دري‌هاي لولادار:
  اگر تصميم گرفتيد براي پوشش روي شيشه پنجره يا در چوبي يا فلزي شيشه‌دارتان پشت‌دري نصب كنيد، ‌گيره‌هاي آن را لولادار انتخاب كنيد؛ به اين صورت، شما مي‌توانيد حتي با وجود نصب پرده ضخيم و چين‌دار در مقابل شيشه، در زمان دلخواه آن را كنار زده و از آفتاب گرم زمستاني نيز بهره ببريد.
  تابلويي به جاي پرده:
  اگر پنجره كوچك اتاق خوابتان فرمي فرورفته دارد ولي امكان آويختن پرده‌اي اضافي براي آن وجود ندارد يا اساسا با آويزان‌كردن پرده ضخيم ديگري روي پنجره موافق نيستيد، مي‌توانيد از ابتكار جالب زير استفاده كنيد:
  به يك نجاري يا قاب‌سازي مراجعه كرده و باتوجه به ابعاد كل پنجره يا كل سطح فرورفته، يك چهارچوب ساده ‌خام – كه معمولا براي قاب‌كردن پارچه‌هاي قديمي يا بوم نقاشي از آنها استفاده مي‌شود – تهيه كنيد و اين چهارچوب را با پارچه‌اي ساده يا نقش‌دار بوم‌كش كنيد.
  حالا تنها كافي است اين تابلو را هنگام سرماي هوا و به‌خصوص شب، روي پنجره، داخل فرورفتگي قرارداده و پرده رويي را روي فرورفتگي بكشيد. با اين كار، ديگر مطمئن باشيد هيچ سرمايي از اين پنجره داخل نخواهد آمد؛ البته اين پرده تابلويي به تنهايي نيز به‌عنوان مانع كفايت مي‌كند.
  پرده رو پرده:
  براي آويختن 2 پرده روي هم يك پيشنهاد وجود دارد:
  اگر پرده ضخيمي بر پنجره‌تان آويزان كرده‌ايد ولي بازهم براي جلوگيري از سرما كافي نيست، ‌چوب‌پرده ديگري جلوتر از آن به ديوار يا سقف نصب كرده و پرده ضخيم ديگري را – كه به لحاظ جنس و رنگ با پرده قبلي هماهنگي دارد – به آن بياويزيد.
  باتوجه به اينكه با آويختن 2 پرده خيلي ضخيم، اتاق كاملا تاريك مي‌شود، شما مي‌توانيد هنگام روز آنها را به طرفين جمع كنيد تا از فضاي مابين، نور به داخل بتابد.
  پتوهاي پرده‌اي:
  پتوهاي يك‌نفره مسافرتي هم در اين سرماي طاقت‌فرساي زمستاني مي‌توانند پرده‌هاي ضخيم فوري‌اي براي پنجره‌ها باشند؛ كافي است به فاصله 25 سانتي‌متري از يكي از عرض‌هاي هركدام از پتوها – كه به صورت عرضي تاشده‌اند – با مداد خطي بكشيد، سپس با فواصل 5 سانتي‌متري روي اين خط علامت‌گذاري كرده و روي هريك از علامت‌ها يك دكمه بزرگ بدوزيد. تعداد دكمه‌ها رابطه مستقيمي با عرض دولاشده پتو دارد.
  پس از آن، خط ديگري در فاصله 5 سانتي‌متري لبه همان عرض از پتو رسم كنيد و درست در بالاي دكمه‌ها و در همان راستا برش‌هاي عمودي‌اي به طول 2 سانتي‌متر روي خط جديد ايجاد كنيد. اين برش‌ها در واقع جادكمه‌هاي دكمه‌هاي قبلي هستند.
  نكته: باتوجه به جنس اين پتوها، ‌امكان دررفتن يا گسترش اين برش‌هاي ايجادشده به‌عنوان جادكمه وجود ندارد ولي براي راحتي خيال، لبه هركدام از جادكمه‌ها را با دوخت دندان موشي يا به وسيله سردوزي بدوزيد.
  پس از اينكه 2 پتوي پرده‌اي آماده شد، ‌2 چوب‌پرده ميله‌اي در فاصله 4 سانتي‌متري از هم به بالاي پنجره نصب كنيد؛ سپس هريك از پرده‌ها را به همان صورت دولا از زير چوب‌پرده عبور داده و روي آن را به طرف بيرون برگردانيد. حالا دكمه‌ها را با دقت ببنديد.
  پرده‌هاي قالبي:
  براي آنكه پرده‌اي به‌طور كامل تمام سطح پنجره را بدون كوچك‌ترين منفذي دربر گيرد، پارچه‌اي ضخيم به شكل مستطيل و درست به اندازه كمي بزرگ‌تر از شيشه و درواقع هم‌اندازه قاب پنجره آماده كنيد.
  البته در هر طرف 2سانتي‌متر هم جاي دوخت براي توگذاشتن درنظر بگيريد. پس از ‌آنكه 4 طرف پارچه را تو گذاشتيد، روي 4ضلع آن، يكي از چسب‌هاي دوطرفه پارچه‌اي (نر و ماده‌اي) بدوزيد.
  طرف ديگر چسب نواري پارچه‌اي را با استفاده از چسب مايع يا چسب آكواريوم به محل موردنظر در دور قاب بچسبانيد. حالا كافي است چسب‌ها را روي هم قرار داده و كمي فشار دهيد تا برجستگي‌هاي يك طرف، پرزهاي طرف ديگر را به خود جذب كند.
  به اين صورت پنجره با پرده‌اي قالبي پوشيده خواهد شد و شما در زمان دلخواه مي‌توانيد آن را باز كرده و دوباره روي پنجره بچسبانيد.
  همشهري آنلاين

 3. "" #3
  عضو ارشد ELENA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  928

  پیش فرض طرحهايي از پرده
 4. "" #4
  عضو ارشد ELENA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  928

  پیش فرض نكاتي در مورد پرده

  پرده
  بيشترين كاربرد پارچه در خانه ، پرده است . گفتيم كه پنجره معروف نوع معماري ساختمان است ، پنجره ها به اشكال مختلف در مناطق مختلف ساخته مي شوند و هر كدام از اين پنجره ها پرده خاصي مي طلبند . پرده ها معمولاً بيش از هر وسيله ديگري در خانه جلب توجه مي كنند و مي توان با تزيين پرده هاي زيبا يك اتاق بي روح را به محيطي آرام و دلنشين تبديل كرد . اگر پنجره به تنهايي زيبا باشد پرده زيبا مكمل اين زيبايي است . درصورتيكه زيبا و دلپسند نباشد مي توان با يك پرده زيبا عيب هاي آن را پوشاند .
  به وسيله پرده مي توان حتي گرما و سرماي اتاق را نيز كنترل نمود . به عبارت ديگر با استفاده از پرده هاي نازك و ضخيم ، عبور و مرور گرما و سرما تحت تأثير قرار مي گيرد .
  بهتر است بافت پارچه روي شوفاژ و فن كوئل از تور و حرير باشد زيرا در آنجا گردش هوا مخصوصاً هواي گرم بسيار زياد است . اصولاً در رعايت مسائل تزئيني بايد به علايق و سلايق افراد توجه كنيم همانطور كه انسان ها از نظر شكل و قيافه متفاوت هستند علايق و سلايق آنها نيز با هم فرق مي كند . معمولاً نوع بافت حرير پارچه هاي حرير در تغيير نور تأثير زيادي دارد . بافت هاي مختلف حرير نور آفتاب را به شكل هاي مختلف انعكاس مي دهند . پركاربردترين پرده ها پرده هاي اتاق نشيمن است كه بهتر است داراي طرح هاي آرام و يك رنگ باشد تا پس ازشستشو از بين نروند و تغيير فرم ندهند .
  اصولاً‌استفاده از پردهاي شفاف مخصوصاً در اتاق پذيرايي زياد جالب و زيبا نيست زيرا در اثر نور شفافيت و درخشندگي آنها بيشتر مي شود و باعث سلب آرامش افراد مي شود . بنابراين بهتر است كه اتاق پذيرايي ساده و آرام باشد .

  پرده سرويس هاي بهداشتي :
  كاربرد پرده در سرويس هاي بهداشتي بدليل تابانيدن نور و استتار محل از نماي بيرون ساختمان بسيار اهميت دارد ، بهتر است بدليل شستشوي وسايل و جذب رطوبت و بو اين پرده ها از الياف مصنوعي باشند .

  پرده در آشپزخانه:
  در آشپزخانه بدليل وجود نور زياد و براق بودن وسايل از پرده هاي شاد و فانتزي استفاده مي كنيم و عمدتاً‌ بدليل وجود كابينت ها ، پرده ها كوتاه هستند .

  پرده در اتاق پذيرايي :
  پرده اتاق پذيرايي بايد از نفيس ترين و رسمي ترين پرده ها باشد و نقش و نگار آنها نه تنها آزاردهنده نباشد بلكه جالب و زيبا هم باشد .

  پرده اتاق خواب :
  همانطور كه مي دانيم اتاق خواب محل آرامش است لذا جنس پرده هاي مورد استفاده در آن بدليل عبور و مرور نور و هوا حتماً بايد از جنس تور و يا پارچه هاي ضخيم باشد .

  پرده اتاق كودك :
  پرده اتاق كودك به دليل رعايت مسائل بهداشتي بايد قابل شستشو، شاد و متنوع باشد و از الياف طبيعي تهيه شده باشد .
  شبكه آموزش

 5. "" #5
  عضو ارشد ELENA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  928

  پیش فرض انواع پرده

  پرده مدل رومي
  بارزترين ويژگي پرده رومي تركيب سادگي با ظرافت و زيبايي است. در حالت جمع ، اين پرده رديف تاي مرتب و افقي پارچه را تشكيل مي دهد و هنگامي كه پرده باز مي شود يك قطعه پارچه صاف و قالب پنجره آن را مي پوشاند. تاي افقي پارچه در اين پرده توسط تركه هاي چوب كه در جيب هاي باريك دوخته شده و در پشت پرده قرار دارند، ايجاد مي شود. گاه در برخي از موارد جيب ها از روي پرده دوخته مي شوند و به عنوان يك عنصر تزييني براي پرده مورد استفاده قرار مي گيرند. اين نوع پرده تقريباً براي پوشش هر نوع پنجره اي مناسب است.از پرده مدل رومي به عنوان پوشش پنجره در اتاق هايي كه دكوراسيوني ساده دارند، بهره بگيريد. اين نوع پرده اغلب با دكوراسيون شلوغ و مملو از طرح و نقش ، تناسب و هماهنگي ندارد. پارچه هاي ساده يا بافت دار براي دوخت اين نوع پرده ايده آل هستند اما انواع پارچه هاي راه راه يا چهارخانه نيز به دليل تأكيد بر خطوط تاي پرده و خطوط منظم دور آن براي تهيه اين مدل پرده مناسب هستند. يك پرده رومي با پارچه راه راه افقي، پنجره را عريض تر و پرده اي با پارچه راه راه عمودي پنجره را بلندتر نشان خواهد داد. اما پارچه هاي طرح دار شلوغ با گل هاي درشت براي دوخت چنين پرده ي مناسب نيستند.

  جهت حصول به نتيجه بهتر براي دوخت پرده مدل رومي از پارچه هاي محكم مانند پارچه نخي و كتان استفاده كنيد.
  اگرچه پرده رومي با عرضي معادل ۵/۲ متر نيز قابل تهيه است، اما اين مدل پرده براي پنجره هاي بسيارعريض چندان مناسب نيست، در چنين مواقعي مي توانيد از چند پرده كه در كنار يكديگر نصب شده اند، استفاده كنيد.
  دوخت نوار در لبه هاي پرده رومي يا بر روي آن با تأكيد بر خطوط صاف دور آن بر زيبايي پرده رومي مي افزايد. بهترين محل براي نصب اين نوع پرده داخل قاب و فرورفتگي دور پنجره است. به اين ترتيب هنگامي كه پرده باز مي شود در داخل قاب پنجره قرار گرفته و به خوبي آن را مي پوشاند.
  پرده غلتكي
  اين پرده ساده دور غلتكي فنري پيچيده شده است كه به بالاي پنجره نصب مي شود و با استفاده از اين غلتك ، باز و جمع مي شود. از ويژگي هاي اين مدل پرده ، جمع شدن كامل آن به صورت يك استوانه باريك در بالاي پنجره است كه موجب مي شود در حالت جمع، نور به طور كامل از پنجره به اتاق بتابد و هيچ بخشي از پنجره را نمي پوشاند. همين ويژگي ، اين مدل پرده را براي پنجره هايي كه به طرف داخل باز مي شوند، ايده آل مي سازد.
  از آنجا كه پرده مدل غلتكي در حالت جمع تقريباً ديده نمي شود از جنبه تزييني كمتري برخوردار بوده و اغلب از آن براي مصارف كاربردي و همراه با پرده هاي تزييني استفاده مي شود. اما اين پرده را نيز مي توان به اشكال مختلف تزيين كرد.
  از جمله چاپ استنسيل بر روي آن و يا دوخت انواع نوار، مهره و تزيينات ديگر به لبه ها و يا بر روي آن. براي تهيه اين مدل پرده بهتر است از پارچه هاي آهاردار استفاده كنيد و يا پارچه مورد نظرتان را خود آهار بزنيد تا هنگام نصب ، پرده ظاهري منظم ، صاف و آراسته داشته باشد. همچنين مي توان براي پنجره هاي كوچك ، پرده ي غلتكي با كاغذهاي ضخيم بافت دار تهيه كرد . در اين صورت نيازي به آهار زدن پارچه نخواهيد داشت. پارچه هاي ساده و راه راه براي دوخت پرده مدل غلتكي مناسب تر از پارچه هاي طرح دار هستند ؛ اما انواع پارچه هاي طرح دار را نيز مي توان براي اين منظور به كار برد. اگر از پارچه هاي طرح دار استفاده مي كنيد، دقت كنيد، طرح آن به طور متقارن به روي پرده ديده شود. براي تهيه اين نوع پرده در اندازه گيري ابعاد پنجره و برش پرده دقت مضاعفي به كار ببريد زيرا كوچكترين نقص در پرده هنگام نصب آن چشمگير خواهد بود.
  پرده مدل اتريشي

  اين پرده مجلل و زيبا هنگامي كه جمع مي شود به صورت مجموعه اي از حالت (والان ) هاي دالبري درآمده، نمايي چشمگير به پنجره مي بخشند. اگرچه اين نوع پرده نيز با همان روش ريسماني پرده مدل رومي جمع مي شود ، به سبب مدل چين دارش حدود ۵/۲ برابر پرده مدل رومي پارچه مصرف مي كند.پرده مدل اتريشي به ويژه براي اتاق هايي با دكوراسيون كلاسيك، مناسب و زيباست و در مجموعه اي از مبلمان و ويژگي هاي معماري مدل كلاسيك جلوه اي مضاعف مي يابد. پرده هاي مدل اتريشي از پارچه هاي بسيار متنوع با جنس و طرح گوناگون قابل تهيه هستند اما پارچه هايي مانند ابريشم به دليل لطافتشان براي دوخت پرده هاي مدل اتريشي بسيار مناسب هستند.
  پرده مدل اتريشي را مي توان ، با دوخت يك نوار چين دار به پايين آن به زيبايي آراست. براي پارچه هاي نخي نوار چين دار پارچه اي و براي پارچه هاي ظريف تر از نوارهاي ريشه دار در پايين پرده براي زيباتر كردن آن استفاده كنيد. اين مدل پرده را مي توان ، هم با چوب پرده هاي معمولي و هم به وسيله تخته چوبي به بالاي پنجره نصب كرد. اما با نصب اين پرده با استفاده از يك تخته چوبي نتيجه اي زيباتر و مرتب تر به دست مي آيد.
  اندازه عرض هر يك از حالت هاي دالبري تشكيل شده بر روي پرده را حدود ۳۰ سانتي متر در نظر بگيريد. همچنين جهت تهيه نوار چين دار براي پايين پرده نواري به طول دو برابر عرض پرده براي پارچه هاي محكم مانند انواع پارچه كتان و سه برابر عرض پرده براي پارچه هاي ظريف و لطيف مانند ابريشم در نظر بگيريد. عرض نوار پارچه اي چين دار بنا به دلخواه و سليقه خود حدود ۷ تا ۱۰ سانتي متر انتخاب كنيد.

  پرده چين دار
  اين مدل ضمن سادگي ، جلوه اي چشمگير و زيبا دارد. پرده پيلي دار از دو قطعه پارچه ساده تشكيل شده كه از شكاف ميان آنها پارچه اي به رنگ ديگر نمايان است. اين پرده به وسيله ريسمان هايي از دو طرف جمع مي شود. بهترين اندازه براي اين مدل ، پرده ي پارچه اي به عرض ۱۴۰ سانتي متر است.چنين پرده ي براي پنجره هاي بسيار عريض مناسب نيست.
  تركيب هاي بسيار متنوعي از پارچه هاي گوناگون را مي توان براي دوخت چنين پرده ي در نظر گرفت. اما بهترين حالت ، تركيب پارچه اي ساده با يك پارچه طرح دار است. مي توانيد پارچه ساده را براي پرده اصلي و پارچه طرح دار را در داخل پيلي استفاده كنيد و يا به عكس پارچه طرح دار را براي دو طرف پرده و پارچه ساده در داخل پيلي به كار ببريد. اگر پارچه طرح داري براي خود پرده انتخاب مي كنيد دقت كنيد كه هنگامي كه پرده باز است و پيلي به صورت بسته قرار گرفته طرح پارچه متقارن باشد و خطوط آن به درستي در امتداد يا در برابر هم قرار گيرد.
  مجلهIdealLife

 6. "" #6
  عضو ارشد ELENA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  928

  پیش فرض

  براي ديدن عكسها در اندازه بزرگتر روي آنها كليك كنيد


 7. "" #7
  عضو ارشد ELENA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2008
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  928

  پیش فرض

  بيش از هر عامل ديگرى، پنجره ها در بيان معمارى منازل موثر هستند. پنجره هاى يك خانه مى توانند در اشكال مختلف باشند. بلند، باريك و وسيع و حتى يك آرك در بالا سرداشته باشند. يك تزيين مناسب براى پنجره ها مى تواند زيبايى هاى يك اتاق را چند برابر افزايش دهد. يك پرده مناسب قادر است يك اتاق بى روح را به مكانى آرامش بخش و روح پرور تبديل كند. همچنين عاملى براى كنترل گرما و سرما و نور باشد. پرده ها جذاب ترين نقطه ديد در يك اتاق هستند. بعضى از پنجره ها به خودى خود بسيار زيبا بوده و بنابراين پرده ها و تزيينات آن بايد مكمل اين زيبايى باشند، نه پوشاننده آن! پنجره هاى شما چه معمولى، چه زيبا و يا كاربردى، عامل بسيار مهمى در بيان سليقه و معمارى هر ساختمان هستند.
  هنگامى كه كسى براى بار نخست وارد اتاقى مى شود چشمانش بى اراده به سمت پنجره ها جلب مى شوند، صرف نظر از اين كه پوشش پنجره ها از پرده سنتى، كركره، پارچه اى و يا حتى گياهان زنده باشند. در اين جا اولين كارى كه بايد كرد نگاه دقيق و هنرمندانه به پنجره هاى خالى و پيدا كردن نقاط ضعف و قوت آن است. صرف نظر از شكل و اندازه، يك پنجره بايد به بهترين وجه ممكن تزيين و دكور شود. اندازه و مقياس پنجره هاى ناهنجار را مى توان با استفاده از چوب پرده هاى بزرگ تر از عرض پنجره، يا پرده هاى پهن تر و بلندتر، البته با در نظر گرفتن اندازه هاى يك اتاق تناسب داد. در برخى اتاق ها رادياتور يا فنكوئل در زير پنجره قرار گرفته است. در اين مواقع استفاده از تور يا حرير عملى ترين و مناسب ترين كار است. مواردى ديگر مثل اين كه آيا پنجره به داخل گشوده مى شود و يا به خارج، يا اين كه پنجره بالا رونده است و يا به طور افقى باز مى شود نيز بايد در طراحى پرده در نظر گرفته شود. در ابراز سليقه خود آزاد باشيد و از اين كه گوشه اى از شخصيت خود را در طرح پرده نمودار كنيد اما در نظر داشته باشيد كه اين پرده ها هستند كه حالت و احساس اتاق را بيان مى كنند. پرده هاى كلاسيكى كه والان و كناره طراحى شده دارند صحبت از رسمى بودن مى كنند. بالاروهاى پفكى و والان هاى لخت و ملايم، فضايى رمانتيك براى مبلمان شما به وجود مى آورند.
  نوع و جنس
  پارچه و تور بيشتر از هر عاملى در نماى پرده هاى شما تحول ايجاد مى كند. در واقع درجه رسمى بودن پرده ها را طرح و جنس پارچه تعيين مى كند. انواع تور و حرير از نوع نازك و يا ضخيم، بى آن كه نور يا منظره بيرون را كور كنند قادرند نور مستقيم را ملايم كنند و به آرامش اتاق بيفزايند. همزمان با ايجاد يك محيط خلوت، پرده تورى براى جلوگيرى ديد از بيرون و پوشاندن مناظر نامطلوب بسيار موثر است. تورها از انعطاف قابل توجهى براى تزيين پرده ها برخوردارند.
  پرده تورى را مى توان با چين هاى ظريف و ملايم آراست. با استفاده از شگردهاى تزيينى و طراحى مناسب، نواقص يك پنجره را مى توان برطرف كرد. به عنوان مثال:
  ۱- يك پنجره بلند و باريك را مى توان به توسعه دادن و پهن تر گرفتن كناره هاى پرده عريض جلوه داد و با شروع كردن پرده از نقطه بالاتر از پنجره به آن ارتفاع داد.
  ۲- مى توان دو پنجره ناهمگون كه در كنار هم واقع شده اند را به وسيله استفاده از تنها يك كناره پرده براى هر كدام و با تزيين و جمع كردن آن در جهت مخالف يكديگر، به صورت جالبى همگون جلوه داد.
  ۳- و يا براى يكنواخت كردن پنجره هاى يك اتاق كه به اندازه اشكال مختلف هستند. از اين روش استفاده كرد: اگر كه يكى از پنجره ها كوتاه تر از ديگرى باشد، چوب پرده و يا والان را به بلندى پنجره ديگر نصب كنيد تا هر دو يك قد به نظر بيايند.
  سليقه خود را ابراز كنيد
  اتاق هاى نشيمن و ناهارخورى منازل كه معمولاً بيشتر از ديگر اتاق ها به كار مى آيند بيانگر سبك و سليقه چيدمان شما هستند. اگر مدل هاى ساده تر واسپورت را مى پسنديد از پرده هاى سبك، تور يا حرير استفاده كنيد. اگر مايليد فضا رسمى و مجلسى جلوه كند از والان دراپه يا كرواتى، و يا كناره هاى آستر شده استفاده نماييد. اين مدل ها مناسب اكثر پنجره ها هستند. نوع پارچه و تور، مفصل بودن طرح و يراق و آلات همگى ميزان رسمى بودن طرح را بيان مى كنند. پرده از نوع كلاسيك با پارچه هاى متين و سنگين همراه با تور و طراحى متنوع بيانگر شخصيتى رسمى و سنتى است. امروزه از نظر همراه با تور و طراحى متنوع بيانگر شخصيتى رسمى و سنتى است. امروزه از نظر چيدمان به اتاق ناهار خورى بيشترين توجه را بايد معطوف داشت. اين اتاق مى تواند كاربردهاى متفاوتى در يك خانه داشته باشد. براى مثال به جهت اتاق كار و يا حتى قسمتى از اتاق نشيمن استفاده شود. اگر اتاق ناهارخورى شما فقط براى مواقع رسمى و مهمانى است پرده هاى شفاف و تورهاى مرغوب و كيفيت بالا زيبايى بخش اتاق شما خواهند بود اين كه اين گونه پارچه ها در مجاورت نور لوسترها يا نور آفتاب جذاب و درخشنده جلوه مى كنند. اگر اتاق ناهارخورى شما قسمتى از اتاق نشيمن شما را تشكيل مى دهد، پارچه هايى كه خاصيت كنترل نور خورشيدى را داشته باشند و در عين زيبايى و جذابيت بتوانند ديد از بيرون به داخل منزل را محدود كنند، توصيه مى شوند. به هر حال از هر موقعيتى براى بيان احساس و سليقه خود استفاده كنيد، حتى در مورد نقاط پررفت و آمد خانه!
  روزنامه جوان

 8. "" #8

  پیش فرض

  پرده ها ضمن فواید كاربردی ، از نظر شكل ظاهری نیز متنوع بوده و می توان با انتخاب مدل پرده متناسب با دكوراسیون اتاق وهمچنین در نظر گرفتن پارچه ای با طرح و رنگ مناسب و هماهنگ با سایر اجزای دكوراسیون منزل ، تركیبی زیبا و چشمگیر میان پرده و دكوراسیون اتاق ایجاد كرد. در اينجا سري ديگري از انواع مدلهاي جديد پرده را با هم مي بينيم.

صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •